Mladík dotyčného pachatele vyrušil zrovna ve chvíli, kdy se vracel ze školy domů. Potom jej pronásledoval s mobilním telefonem v ruce, naváděl na něj policisty, kteří si jej za chvíli zatkli. Později se zjistilo, že nešlo o žádnou „malou rybu“, na svědomí má možná desítky bytů na Frýdecko-Místecku.

„Když jsem přicházel ze školy domů, minul jsem se několik metrů před bytem s bělovlasým starším mužem, takže jsem ho slušně pozdravil. Poté, co jsem přišel ke dveřím, hned mi bylo jasné, že ten starý pán bude nejspíš zloděj. Dveře do bytu byly vypáčené, takže mi bylo jasné, kdo dveře vylomil. Nerozmýšlel jsem se ani na chvíli a běžel za ním,“ vzpomínal Marek Walach, který studuje obor technické lyceum na Střední odborné škole v Třinci.

Zpovzdáli ho sledoval, schovával se za sloupy a pozoroval ho přes výklady prodejen. Přitom již měl vytočenou linku 158 a komunikoval s policisty. Během několika minut je tak navedl přímo na pachatele. „Zadržený muž měl u sebe rozlamovač dveří a šroubovák. Dlouho nezapíral a přiznal, že měl skutečně v úmyslu do bytu se vloupat. Svůj čin zdůvodňoval tím, že má velmi malý důchod. Třinečtí kriminalisté ale velmi brzy od svých polských kolegů zjistili, že jednašedesátiletý důchodce z Polského Těšína byl za takovouto trestnou činnost v Polsku již dvanáctkrát soudně trestán,“ rozvedl tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Podobným způsobem však byl před třemi týdny vykraden i jiný byt v Třinci. Přitom byl zajištěn otisk obuvi, jenž se shodoval s podešví bot, které měl zadržený muž na sobě. K tomu se však už důchodce odmítal přiznat, a tak nezbývalo, než navrhnout na něj vazbu a začít pracně zjišťovat, kolik dalších podobných případů má na svědomí.

„Soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku vzal obviněného muže do vazby a kriminalisté mu před jeho eskortou do vězení odebrali kontrolní otisky prstů a bot, bukální stěry na porovnání zajištěných DNA stop. Po odeslání zajištěných vzorků na odbor kriminalistické a expertizní techniky začaly přicházet výsledky. Kriminalisté tak mohli sklízet ovoce své trpělivé práce na místech trestných činů. Při ohledání vykradených bytů vždy zajistili dostatečné množství stop, jež usvědčovaly zadrženého muže z rozsáhlé trestné činnosti,“ vyjmenoval Ivan Žurovec s tím, že policie zjistila, že byty v Třinci, Jablunkově a Frýdku-Místku vykrádá už více než tři roky.

Kriminalisté jej podezírají, že se vloupal nejméně do sedmnácti bytů. Přestože kradl převážně jen drobnosti, způsobil majitelům bytů škodu za více než 500 tisíc korun. Po vylomení dveří bral nejen šperky, peníze, elektroniku, ale i pánské a dámské oblečení, což v dnešní době již rozhodně není obvyklý artikl bytových zlodějů. Dnešní český zloděj má především zájem pouze o peníze. „Zadrženému hrozí mu až pět let vězení,“ dodal Ivan Žurovec.

Případ je zajímavý nejen netypickým sortimentem kradených věcí a délkou prováděné trestné činnosti. Je ukázkou naprosto excelentní spolupráce policie s veřejností při potírání trestné činnosti. „V tomto konkrétním případě se občan setkal se zločinem, okamžitě vyrozuměl policii, která se o vše ostatní ihned postarala. Ne nadarmo také bylo město Třinec v roce 2007 vyhlášeno jako nejbezpečnější město České republiky," zamyslel se vedoucí územních odborů PČR Frýdek-Místek Tomáš Václavík.