Podvodníci si vybrali několik domácností v Třinci-Lyžbicích, kam dodává pitnou vodu společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava. „Vydávají se za naše zaměstnance a argumentují tím, že mají na starosti odečet vodoměrů v těchto blocích domů, přičemž po kontrole jejich stavu jsou připraveni představit lidem lepší nabídku. Od těchto aktivit se ovšem distancujeme. Navíc jsme si služby tohoto typu od žádného dodavatelského subjektu neobjednali,“ ohradil se mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Nelegální řádění podvodníků překvapilo i ředitele Městské policie Třinec Josefa Kužmu, který v této souvislosti neopomněl připomenout několik preventivních rad.

„Zaskočilo mě to z toho důvodu, že v dané lokalitě jsme se s takovou aktivitou v posledních letech nesetkali. Pokud se nějaké problémy přece jen objevily, měli je na svědomí prodejci předraženého zboží a samozvaní dealeři s výhodnou nabídkou plynu a elektřiny. A jak by se lidé, kteří s těmito podvodníky přijdou do styku, měli správně zachovat?

Na prvním místě bych chtěl zdůraznit, že by je v žádném případě neměli pustit do bytu či domu. A potom okamžitě kontaktovat policii,“ doporučil Josef Kužma. „Vodovodní“ podvodník se letos na jaře objevil také v Bystřici. Počátkem dubna tamní obyvatelé upozornili na to, že se po obci pohybuje neznámá osoba, která se vydává za zaměstnance společnosti SmVaK a nabízí údajné šetřiče vody. Vodárenská společnost se od těchto aktivit jednoznačně distancovala.

„Tento člověk lidem tvrdil, že byl pověřen nabízet šetřiče kvůli údajně příliš vysoké spotřebě pitné vody v domácnosti. Jeho jednání bylo velmi familiární. Vyptával se na skutečnosti, které nijak nesouvisely s dodávkami vody. Ke všemu se z dálky prokazoval jakýmsi průkazem s nečitelnými údaji,“ uvedl tehdy mluvčí SmVaK Marek Síbrt.