Devatenáctiletý Daniel Broskevič a stejně starý Marek Sopoliga ve druhé polovině února opakovaně „nakupovali“ v hypermarketech Tesco v Třinci, Českém Těšíně a Přerově. U nových počítačů, které běžně stály 12 až 18 tisíc korun, nenápadně vyměňovali kódy, takže u pokladen za zboží platili jen 1499 korun.

Čtecí zařízení zaznamenalo bezproblémový nákup tiskárny, její cena ale byla o řád nižší než hodnota počítačů v krabicích.

Přišli na ně v Třinci

Mladíky 24. února zadrželi členové ostrahy v třineckém Tesku na Frýdecké ulici, kde se jim trik předtím dvakrát podařil.

Své přiznání sice později odvolali, soudce jim ale neuvěřil. „Bylo to ryze účelové,“ řekl soudce a připomněl, že Broskevič se Sopoligou jsou i na obrazových záznamech. „Na těch záběrech jste zřetelní, jste tam poznat,“ prohlásil.

Sopoliga dostal za podvod a pokus o něj 9 měsíců podmíněně, s čímž souhlasil. Jeho komplic vyvázl se sedmiměsíčním trestem, u něj však rozhodnutí není pravomocné. V obou případech je zkušební doba dva roky.

Broskevič byl v jednom skutku zproštěn obžaloby.

Frýdecko-místecký soud potrestal i dvacetiletého Michala Ulehlu, který dvojici i s počítači od hypermarketů odvážel. Podle rozsudku o všem věděl. Ulehla osmiměsíční trest přijal, i on bude v podmínce 24 měsíců.

Zboží muži prodávali na neznámých místech. Škodu 80 tisíc korun mají splácet společně.

V případu figuroval i Tomáš Krchňavý, který má jako jediný záznamy v trestním rejstříku. Muž údajně podvodníkům opatřil čárové kódy, to se však u hlavního líčení neprokázalo. Krchňavý byl proto obžaloby z pomoci k trestnému činu podvodu zproštěn. "Jeho stíhání bylo zahájeno na základě výpovědi Broskeviče, který ale svou výpověď změnil. Další obžalovaní ho neusvědčují," uvedla jeho advokátka. Podle ní měl muž i alibi, které nikdo nezpochybnil.

Soudce měl dojem, že si Broskevič a Sopoliga spletli soudní síň s nějakou restaurací. "Mám obavu, abychom se tady ještě v budoucnu neviděli. Vaše vina je evidentní, ale z vaší strany není cítit žádný respekt k trestnímu řízení. Já se vám divím. Je to škoda, mohlo to dopadnout jinak," řekl dosud netrestaným mladíkům. Poznamenal, že se v síni setkává se zkušenými recidivisty, kteří mají na svědomí i závažné násilné zločiny - a jejich postoj k soudu je přitom mnohem slušnější.