Lékaři Viktor Hladík a Petr Tancer si z úst soudce Vítězslava Božoně vyslechli dlouho očekávaný rozsudek. Proces se totiž táhnul několik let. Doktoři-chirurgové si obžalobu vysloužili kvůli tomu, že se měli dopustit několika závažných chyb. Některé skutečně potvrdili oslovení soudní znalci.

Důchodkyně nakonec ve frýdecko-místecké nemocnici, kde byla umístěna kvůli akutním bolestem břicha, na následky prasklého střeva a otravy krve nakonec v květnu 2010 zemřela. Život jí nezachránilo ani několik operací.

Viktor Hladík podle obžaloby zanedbal péči o pacientku, jeho zkušenější kolega Tancer zase zvolil špatný operační postup. Soud je přesvědčen, že právě Hladík ženu, která si stěžovala na ukrutné bolesti, osobně nevyšetřil a naordinoval jí opiát. Pro Hladíka bylo přitěžující i to, že v době příjmu dotyčné důchodkyně, neměl požadovanou atestaci. Proto byl uznán vinným z ublížení na zdraví z nedbalosti, za což vyfasoval nejen peněžitý trest ve výši 150 000 korun, ale po dobu 1,5 roku nesmí vykonávat povolání lékaře-chirurga.

„Pokud byste tuto částku nezaplatil, trest by se změnil na tříměsíční pobyt ve věznici," pohrozil soudce Vítězslav Božoň, jehož zdůvodnění rozsudku trvalo téměř hodinu.

Selhal systém ve frýdecké nemocnici

„Co říci k samotnému rozsudku? Řekl bych, že to není výhra pro žádnou stranu. Závažné je odhalení špatného systému ve zmíněné nemocnici. Lékař Viktor Hladík v osudný den pracoval nejméně osmnáct hodin. Nenařídil žádné sledování, sám ji nesledoval, takže se logicky zdravotní stav pacientky zhoršoval. Byla to čistě jeho možnost volby. Máme zjištěno, že se na tom oddělení přitom nejednalo o žádný válečný stav, aby personál takzvaně nestíhal. Nebyla to polní nemocnice," poukázal na nesystematičnost soudce Božoň s tím, že se zmíněný lékař navíc na půdě špitálu sešel s jednou zdravotní sestrou. Ta následně v roli předvolané svědkyně vypovídala v jeho prospěch.

Tancer byl obžaloby zproštěn, protože se jeho počínání nedalo nazvat trestným činem.

Syn zemřelé pacientky Pavel Olšovský přítomným novinářům řekl, že s rozhodnutím soudu není v žádném případě spokojen. „Stále trváme na tom, že zde bylo sedm závažných pochybení. Pět na straně odsouzeného doktora Hladíka a dvě na straně doktora Tancera. Z toho důvodu pevně doufám, že se státní zástupkyně odvolá, aby kauza mohla pokračovat. Chceme se dočkat spravedlnost," prohlásil Pavel Olšovský.

Doktor Hladík nadále zůstává v pracovním poměru frýdecko-místecké nemocnice. Podle toho, jak dopadne odvolací soud, budou ze strany nemocnice činěny další kroky. Lékař Tancer ukončil v loňském roce pracovní poměr v nemocnici na vlastní žádost. Podle informací redakce už pracuje v ostravské nemocnici.

Proces bude pokračovat

Hladík se okamžitě odvolal, jelikož s rozsudkem nesouhlasí, Tancer se vzdal odvolání. Státní zástupkyně si v případě obou lékařů ponechala lhůtu na rozmyšlenou.