Žena z Frýdeckomístecka na internetu narazila na reklamu nabízející investici do akcií společnosti ČEZ. Zaujala ji doprovodná fotografie prezidenta republiky.

"Po vyplnění registračního formuláře jí telefonicky kontaktoval údajný makléř, který ženu instruoval ke stažení aplikace umožňující vzdálený přístup do telefonu i počítače, čímž volajícímu umožnila přístup nejen do svých zařízení, ale také ke svému bankovnímu účtu. Poté si na doporučení "makléře" za účelem investic do akcií sjednala půjčku ve výši 400 tisíc korun," uvedla pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Kateřina Kubzová. 

Lokalita centrální park U lávek, Frýdek-Místek v době, kdy zde ještě stál altánek.
VIDEO: Likvidace tábora bezdomovců ve Frýdku-Místku. Ostudný altán je pryč

O několik dní později zavolal ženě tentýž povodník s požadavkem, aby se přihlásila do internetového bankovnictví. Následně prostřednictvím vzdáleného přístupu převedl zapůjčené finanční prostředky se souhlasem a potvrzením poškozené na burzovní účet, který si pro investování na jeho doporučení zřídila.

"Další týden ženě opět zazvonil telefon. Poškozená volajícímu, který ji ujišťoval o zhodnocení jejích investic, natolik důvěřovala, že si na svých účtech ani neověřovala pohyby či případné zhodnocení peněz. Dotyčnému pak znovu umožnila převod tentokrát svých naspořených finančních prostředků ve výši 250 tisíc korun na neznámý účet. Na jeho další doporučení si důvěřivá žena sjednala opět půjčku, tentokrát na 460 tisíc korun. I tyto peníze byly následně "makléřem" převedeny na jiný účet," řekla dále mluvčí policie.

Kolik stojí pivo ve Frýdku-Místku, 4. 1. 2023.
Konsolidační balíček a ceny piva ve Frýdku-Místku? Liší se až o deset korun

Žena tak nakonec přišla o více než milion korun. Třinečtí kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů. Jde o podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací.

Případů je v kraji více

Policie podobných případů v Moravskoslezském kraji eviduje více, kyberpodvodníci přitom nezaháleli ani v předvánočním období roku 2023.

"Jen za měsíc prosinec evidují policisté v Moravskoslezském kraji 26 případů v souvislosti s podvodnými investičními platformami s celkovou škodou 6,5 milionů korun. Podvodné reklamy na internetu, ať už v psané podobě nebo formou reklamních klipů, mají za cíl přesvědčit občany o výhodách investic. Často jsou spojovány například se společností ČEZ či dalšími společensky známými osobami. Najdou se i takové reklamy, které nabízí z investovaných 6 tisíc korun zhodnocení za dva týdny na 170 tisíc korun. Lidé bohužel těmto podvodným reklamám se známými osobnostmi věří, registrují se a zpřístupní své bankovní účty podvodníkům," dodala mluvčí policie. 

K TÉMATU

Jak nenaletět, rady policie 

Nestaňte se další obětí a nenechte se zlákat reklamou nabízející rychlé zbohatnutí. Nevěřte v zázračné zhodnocení svých peněz, i když je slibováno známými osobnostmi, ať už z politického, kulturního či sportovního prostředí. Tyto osobnosti ve skutečnosti nic takového neslibují, dochází pouze ke zneužití jejich identity. Před samotnou investicí si zjistěte co nejvíce informací a také si ověřte věrohodnost společnosti a finančních poradců.

A především nikomu neposkytujte své osobní či platební údaje, stejně tak nikdy neumožňujte cizím osobám vzdálený přístup ke svému počítači, telefonu či obdobnému zařízení.