"Vše začalo pádem sedmasedmdesátileté ženy, která šla ve Frýdku-Místku po schodech v podchodu. V tom jí přispěchal na pomoc neznámý muž, pomohl seniorce zpět na nohy, podržel jí kabelku a dokonce ji chtěl i kousek doprovodit," uvedla pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

Jenže, vše dopadlo nakonec jinak. Muž měl v nestřeženém okamžiku z kabelky odcizit peněženku včetně dokladů a finanční hotovosti přes tisíc korun," řekla dále mluvčí policie. 

Rekonstrukce historického domu v místeckém centru, 2. 11. 2023.
Rundtův dům ve Frýdku-Místku dostává nový vzhled. Co bude uvnitř se zatím tají

Policisté z Frýdku-Místku vyhodnotili kamerové systémy a díky operativní činnosti zjistili totožnost možné podezřelé osoby. Do dvou dnů od samotné krádeže již věděli, že se jedná o padesátiletého muže. Toho následně k danému činu vyslechli.

"Muž se nakonec k samotné krádeži přiznal a za své jednání se omluvil. Jak u výslechu uvedl, za odcizené peníze měl koupit jídlo a alkohol. Ukázalo se, že podezřelý nebyl na místě sám, kdy tam byl se stejně starou přítelkyní. Sice ona u samotné krádeže nebyla, ale věděla, že peníze, za které šli potom společně nakoupit, pocházely z trestné činnosti," pokračuje mluvčí policie. 

Svatomartinské hody ve Frýdku-Místku a okolí se už chystají, 1. 11. 2023.
Svatomartinské husy a menu ve Frýdku-Místku. Takové jsou ceny a nabídka

Policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili muži podezření ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. "V případě odsouzení podezřelému hrozí až dvouletý trest. Žena si od policistů vyslechla ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání legalizace výnosů z trestné činnosti, za což jí v případě odsouzení hrozí trest až na čtyři roky," dodala mluvčí policie. 

Kamery pomáhají 

Městské kamerové systémy pomáhají při vzájemné spolupráci policie i městských strážníků Frýdku-Místku. "Jakmile je způsobeno protiprávní jednání, důležité je odkrytí a následné dopadení pachatele. K samotnému odhalení jsou velkým pomocníkem městské kamerové systémy, které velkou měrou pomáhají při ztotožnění možných pachatelů, zaznamenávají jak samotný děj nebo naopak jsou nápomocné při jejich útěku, a tedy následném trasování podezřelých. Samozřejmostí je dobrá osobní a místní znalost policistů," řekla k tématu policejní mluvčí. 

Konečná u Bebka po rekonstrukci, 6. 11. 2023.
Točnu v Beskydech zrenovovali, ovšem řidiči tady stejně v zimě stát nesmí

„Jak je vidět, kamerový systém nemusí mít pouze nálepku represivní, ale jak je i ve Frýdku-Místku opakovaně potvrzeno, výrazně pomáhá dělat město bezpečnějším. Obyvatelé se mohou díky kameře cítit jistě i mimo hlavní trasy, kde případnou trestnou činnost tato zařízení okamžitě snímají a zachytí. Jako město plně spolupracujeme s policií a děláme Frýdek-Místek příjemnějším místem,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Přítomnost kamer se ve městě poslední době osvědčila již například při incidentu s poničeným pianem v křížovém podchodě nebo při dopadení zlodějů katalyzátorů na parkovišti v Místku.