Jednu z namátkových kontrol prováděla hlídka speciální pořádkové jednotky Policie České republiky v úterý 19. září u hraničního přechodu Bumbálka. „V nočních hodinách zastavili policisté projíždějící větší osobní vozidlo a provedli kontrolu. Podezření, že se v zavazadlovém prostoru neoprávněně nachází osoby, bylo důvodné. Z automobilu vystoupilo sedmnáct osob, evidentně cizinců, z toho jen pár dětí a žen,“ sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Policisté z odboru cizinecké policie u zajištěných cizinců provedli kontrolu totožnosti a současně zjišťovali oprávněnost vstupu a pobytu na území České republiky. „Ani jedna osoba nesplnila podmínky pro vstup a pobyt na území České republiky a nedisponuje doklady, které by k uvedenému opravňovaly. Vzhledem ke zjištěným informacím byly osoby v rámci readmisního řízení předány zpět do Slovenské republiky,“ pokračovala Soňa Štětínská.

Vražda v Bašce: Soud potrestal varhaníka, který v kostele ubodal kamaráda

Policisté řidiče na místě zadrželi, následné procesní úkony již provedli kriminalisté z Frýdku-Místku. „Zjistili, že pětačtyřicetiletý občan státu Evropské unie měl jako řidič vozidla v úmyslu zorganizovat nedovolené překročení státní hranice pro jiného. Za úplatu měl převézt sedmnáct Syřanů ze Slovenska do naší republiky, přestože věděl, že nemají u sebe cestovní doklady potřebné a nejsou oprávněni na naše území vstupovat a pobývat zde,“ dodala policejní mluvčí.

Beskydy pod Studeničným a Gírovou, plošná kalamita, 24. 9. 2023.
Měsíc od zkázy v Beskydech: zákaz vstupu lidé nedodržují, lesáci jedou nonstop

Frýdecko-místečtí kriminalisté již sdělili řidiči vozidla podezření z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Soud rozhodl o vzetí muže do vazby. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let, propadnutí majetku či peněžitý trest. Současně mu může být uložen trest vyhoštění z území České republiky.