Tři roky ve vězení stráví devatenáctiletý Jiří Pípa z Frýdku-Místku. Okresní soud jej poslal do věznice s ostrahou. Podle obžaloby loni v říjnu dvakrát vnikl do rybářské boudy na hrázi rybníka Fukalovice pod ulicí K Hájku a po skupince přibližně šestnáctiletých mladíků chtěl marihuanu. Šacoval je a vyhrožoval jim násilím. V jednom případě si drogu z boudy skutečně odnesl. Společně s Pípou se na loupeži podílel jeho sedmnáctiletý kamarád, který v době útoku držel sekeru. „Přehazoval si ji z ruky do ruky,“ řekla soudkyně.

Dvojice vinu popírá. Pípa tvrdí, že marihuanu mu mladíci dali dobrovolně. „Usvědčili ho však svědci, kteří uvedli, že výhrůžky tam byly,“ zdůraznila soudkyně. Pípa například na jednoho z mladíků zakřičel: „Dělej, nebo ti napálím!“ Podle senátu tak nepochybně šlo o loupež. Pípa mohl mladým rybářům vzít také peníze a mobilní telefon, to ale neudělal. „Šel“ výhradně po marihuaně.

Státní zástupkyně navrhovala, aby byl potrestán jako zvlášť nebezpečný recidivista. Mladíka totiž v květnu 2005 poslal krajský soud na 28 měsíců za mříže kvůli loupeži a neoprávněnému držení platební karty. Pípovi by tak hrozilo nejméně 7 let a 8 měsíců vězení. „O zvlášť nebezpečnou recidivu nejde a jeho jednání takto nebylo kvalifikováno. Po formální stránce to sice splňuje, po materiální nikoli,“ poznamenala předsedkyně senátu. „Zůstalo u výhrůžek. Nikoho neudeřil a neodcizil žádné cenné věci,“ dodala. Senát zohlednil i Pípův nízký věk.

Mladíci byli odsouzeni také za krádeže a poškozování cizí věci. Druhý z obžalovaných, jehož jméno nelze zveřejnit, protože je mladistvý, dostal patnáctiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Pípa si nechal lhůtu na rozmyšlenou, jeho komplic s rozhodnutím nesouhlasil a na místě se odvolal.

Prakticky ihned po vyhlášení rozsudku eskorta Jiřího Pípu odvedla do jiné jednací síně, kde se bránil obžalobě z pokusu těžké újmy na zdraví. Případ se přitom před frýdecko–místecký soud vrátil po dvou měsících. V březnu Pípa dostal osmiletý trest. - více ZDE.

Mladík se však odvolal a krajský soud věc vrátil k novému projednání. Státní zástupce klade Pípovi za vinu incident z loňského 25. června, kdy na ulici S.K. Neumanna napadl řidiče Škody Felicie. Pípa tvrdí, že šofér do něj autem při couvání najel. Mladík přiznal, že v potyčce muže bil pěstí do obličeje a do žeber. Odmítá pouze tvrzení žalobce, že do motoristy i kopal. Řidiči nicméně jedno žebro zlomil. Muž se léčil měsíc, podle znalců mu ale hrozilo mnohem závažnější zranění.

"Upadl jsem na zeď. Zeptal jsem se toho řidiče, jestli je normální. On říkal, že se mám dívat na cestu. Oslovil mě rasistickou nadávkou," řekl Pípa senátu. "Plivl jsem mu do tváře a on do mě strčil. Tak začal ten incident," dodal s tím, že muži dal tři až čtyři rány. "Kopy jsem nepoužil," tvrdí. Podle žalobce Pípa převzal loni v říjnu usnesení o zahájení trestního stíhání, v němž jsou kopance zmíněny, a souhlasil. "To, co je v usnesení, je pravda," vypověděl tehdy mladík do protokolu. Rozpor dnes vysvětlil tím, že při výslechu byl rozrušen a detailů si nevšímal.

I ve druhém procesu žalobce Pípu označuje za nebezpečného zločince. Hrozí mu tak nejméně 6 let a 4 měsíce vězení. Senát ve středu vyslechl několik svědků, jednání bude pokračovat 4. srpna.