„Odpalovat by se vůbec neměly z balkonů, ale jen výhradně na venku na volných prostranstvích mimo domy a dostatečně daleko od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu,“ varoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Hrozí i poranění uší

Jak dále dodal, manipulovat se svíčkami a prskavkami by raději neměly malé děti a osoby, které mají vzhledem k vypitému alkoholu problémy s udržením rovnováhy. „Rovněž by se pyrotechnika neměla vyrábět podomácku. Mnoho lidí má kvůli tomu místo končetin pahýly. Vzpomínám si na souseda, který byl zvědavý na nevybuchlou petardu. Explodovala mu v rukou. Skončil sice v nemocnici jen s několika stehy na rukou, jenže mu zůstal jiný trvalý zdravotní následek – a to nepříjemné pískání v uších,“ připomenul tiskový mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejjistější nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici i důležitý návod v češtině. „U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě,“ dodal Kůdela.

Kam dál? Zloděj se na Silvestra zásobil pyrotechnikou