V pohotovosti jsou nyní policisté na Frýdecko-Místecku. Pachatel vystupující jako kriminalista již připravil o peníze dvě oběti. Oba případy se staly letos v létě. Dotyčný stále uniká spravedlnosti. Opravdovým ochráncům zákona se podařilo zajistit fotografie, na které je zachycena výtečníkova tvář. V této souvislosti se obracejí na občany, aby jim pachatele pomohli identifikovat, nebo poskyli informace k jednotlivým případům.

Poznáte muže na snímku?

K prvnímu došlo letos 
v červnu ve Frýdku-Místku. Neznámý muž využil nepozornosti a bezbrannosti šestaosmdesátileté ženy. Té z příručního nákupního košíku vzal peněženku, ve které se kromě tří tisíc korun nacházela i platební karta. Se svým lupem pak odešel neznámo kam.

„Po čase ženu telefonicky kontaktoval, představil se jako policista a požadoval informace k odcizené platební kartě. Nic netušící žena naneštěstí sdělila podvodníkovi PIN karty. Ten neváhal a seniorce z jejího účtu prostřednictvím bankomatu vybral patnáct tisíc korun," řekl frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

K dalšímu činu došlo 
v srpnu rovněž ve Frýdku-
-Místku. „Zde již falešný policista ukázal svou tvář. Navštívil dvaaosmdesátiletého muže a pod záminkou šetření trestné činnosti vešel do bytu. Zde pak vzal peníze a šperky 
v celkové hodnotě deset tisíc korun," upřesnil Vlastimil Starzyk.

„Ve světle těchto dvou případů chceme apelovat na širokou veřejnost, aby v žádném případě telefonicky nesdělovala žádné osobní nebo jiné informace, které by mohl možný pachatel zneužít. Dále žádáme všechny občany, kteří na fotografii z bankomatu poznají muže, který pravděpodobně okradl šestaosmdesátiletou stařenku a posléze vybral z bankomatu patnáct tisíc korun, aby to oznámili na nejbližší služebnu policie nebo na linku 158," uzavřel Vlastimil Starzyk.

I to se stalo

Moravskoslezští policisté 
v minulosti řešili několik závažných zločinů, které měli na svědomí falešní policisté.

V jejich rukou například skončili tři muži Ostravy, Opavy a Prostějova, kteří jako falešní policisté přepadli 
v Ostravě dva podnikatele.

Počínali si velmi surově. Oběti zbili a svázali, jednu 
z nich dokonce údery kladivem do kolene přinutili k prozrazení kódu od trezoru. Celkem měli získat hotovost a věci za více než osm set tisíc korun. Soud jim dohromady vyměřil bezmála čtvrt století žaláře.

Další zločinci převlečení 
za příslušníky zásahové jednotky přepadávali auta mezi Ostravou a Olomoucí.

Filmovými thrillery se zřejmě nechala inspirovat také zločinecká skupina z Karvinska, která zinscenovala drsnou policejní akci zaměřenou na pašeráky cigaret. Vytipovali si vhodnou oběť, kterou i s cigaretami vylákali na vybrané místo. Zde pak zasáhli. Gang spoléhal na to, že prodejce nic nenahlásí. Do případu se ale vložili detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a všechny aktéry ve spolupráci s moravskoslezskou zásahovou jednotkou zadrželi.