Bylo krátce před desátou hodinou dopolední, když ve středu 17. prosince přijelo k budově Okresního soudu bílé vozidlo volkswagen transportér s kouřovými skly v zadní části vozidla. Poté, co po chvíli vjelo na dvůr u budovy, vystoupili z něj dva policisté a dvaačtyřicetiletý Róbert Hráblík, po kterém policie intenzivně pátrala již několik týdnů. „Muž se v úterý sám přihlásil na policejním oddělení v Bartolomějské ulici v Praze. Policie chce tímto poděkovat médiím, která o případu a pátrání informovaly,“ sdělila novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.

„Celý spisový materiál převzalo krajské oddělení hospodářské kriminality v Ostravě, které se nyní bude případem zabývat,“ doplnil novojičínský policejní inspektor Zbyněk Tomšík, jenž připustil, že zatím zjištěná osmimilionová škoda, kterou měl Hráblík svým podvodným jednáním způsobit, se v průběhu vyšetřování může ještě zvýšit.

Hráblík, který se narodil v Trnavě, byl trvale přihlášen k pobytu v Mošnově, v domě číslo 83. V Mošnově také pracoval jako zástupce společnosti Templ metal se sídlem v Mnichově Hradišti, obchodního oddělení v Mošnově. Hráblík se měl své trestné činnosti dopouštět s třiatřicetiletou ženou, která pracovala na stejném pracovišti. „Jako zástupci společnosti, uzavírali s různými obchodními společnostmi a firmami, provozujícími živnost v silniční dopravě, smlouvy o přepravě věcí. Přitom se autodopravcům zavázali, že sjednané ceny za přepravu v domluvených termínech uhradí. To však ani přes opakované urgence neučinili,“ přiblížila podvodné jednání dvojice policejní mluvčí.

Scénář podvodného jednání probíhal téměř ve všech, policií dosud zjištěných, případech stejně. Žena objednala, zpravidla elektronickou poštou, přepravu zboží. „Jednalo se ve většině případů o vyřazené elektrozboží či elektroodpad,“ poznamenala policejní mluvčí a dodala, že o tom, že nebudou moci celou transakci finančně pokrýt, muž i žena věděli již při sjednání zakázky.

Hráblík se dopouštěl podvodů i samostatně. Například v jednom případě vylákal od devětatřicetiletého muže sto tisíc korun, jako půjčku na přestěhování provozovny. Částku však neuhradil, i když ještě po lhůtě splatnosti několikrát majiteli peněz tvrdil, že vše vrátí. Pak s ním ale přestal komunikovat a peníze nevrátil.

Oba aktéři přitom v době, kdy páchali podvody, již za sebou měli soud z 24. listopadu 2007. Tehdy je Okresní soud v Novém Jičíně uznal vinnými ze spáchání trestného činu podvodu a odsoudil k podmíněným trestům odnětí svobody a k peněžitému trestu ve výši sto tisíc korun. „Oba pachatelé pokračovali společně v trestné činnosti stejným způsobem, avšak prostřednictví jiné firmy,“ sdělila Michálková Šálková.

Žena skončila poměrně brzy ve vazbě, po Hráblíkovi policisté vyhlásili zhruba před měsícem celostátní pátrání. Upozorňovali na skutečnost, že Hráblík mění svou podobu a může být ozbrojen nespecifikovanou krátkou střelnou zbraní. Štvanici na svou osobu Hráblík patrně psychicky neunesl a přihlásil se sám. Soudce na něj uvalil vazbu hlavně kvůli tomu, aby neovlivňoval svědky. Za jeho činy mu hrozí až osm let vězení.