Slavomír Košťál čelí obžalobě z ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Frýdecko-místecký soud muže loni v listopadu osvobodil, žalobce však uspěl s odvoláním a krajský soud trvá na podrobnějším projednání případu. - přečtěte si také: Záhada nehody u sanatoria. Kdo řídil, neurčil ani soud

Naměřili mu tři promile

Nehoda se stala loni v březnu. V době události měl Košťál v krvi více než tři promile alkoholu. Nebyl nijak zraněn a ve voze ho nikdo neviděl.

U soudu ve čtvrtek vypovídal svědek, který tvrdí, že v době nehody seděl vedle obžalovaného v baru. „Objednal jsem si kávu, ale než mi ji přinesli, přišel asi šedesátiletý muž a řekl: Pojďte se podívat, co ten deb.. udělal.“ Všichni se pak šli k nehodě podívat. „Obžalovaný tam běžel,“ řekl svědek.

Záchranáři byli u nehody během dvou minut. Jeden z nich později Košťála identifikoval. „Pobíhal kolem auta. Ptali jsme se ho, jestli řídil. Řekl, že ano,“ uvedl. Jeho kolegyně dodala, že z údajného řidiče byl cítit alkohol. Ženě prý prozradil i množství, které vypil.

Košťál podle státního zástupce řídil vůz hyundai, který patřil jeho známému. Ten přitom podle soudu za volantem sedět nemohl. Muž měl v sobě dokonce 3,5 promile alkoholu. Dva dny byl udržován v umělém spánku, podezření na poškození mozku se naštěstí nepotvrdilo. Z nehody si však vůbec nic nepamatuje.

Reagoval na stres?

Znalec si myslí, že Košťál mohl záchranářům lhát, a to v důsledku akutní reakce na stres. V havarovaném voze totiž na místě spolujezdce uviděl vážně zraněného kamaráda, s nímž krátce předtím popíjel. „Měl obavy o jeho život, v tu chvíli mu chtěl pomoci způsobem, že to vezme na sebe. Mohl se k tomu hlásit, aniž by ten čin spáchal,“ tvrdí znalec.

Jeho názor má žalobce za "netypický, netradiční a ojedinělý".

Jasno do případu nevnesl ani řidič druhého vozu, v němž se zranily dvě ženy. - více fotografií najdete zde: Za nehodou u sanatoria byl možná alkohol

Soudce chce vidět bar

Soudce dnes nařídil další jednání na 26. června, a to přímo na místě loňské nehody. Chce zkoumat zejména rozhledové poměry, navíc se bude měřit přesná vzdálenost od baru ke křižovatce. Košťálův advokát tvrdí, že je to 100 až 150 metrů, což běžící člověk urazí za 40 až 50 vteřin.

Přečtěte si také:

Řidič srazil na přechodu dvě děti
Řidič sportovního auta jezdil totálně opilý