František J. byl silně opilý. Čtyřiatřicetiletého muže minimálně třikrát praštil pěstí, navíc jej na zemi nejméně dvakrát kopl do hlavy takzvanou kanadou. Napadenému podle znalců hrozilo fatální zranění. „Důvod útoku nebyl zřejmý,“ řekl státní zástupce. Soud dal mladíkovi ještě jednu šanci, přestože za podobný útok byl už jednou odsouzen. Před časem ve Frýdlantu nad Ostravicí napadl jiného muže a doslova mu ukopl varle. „V podmínce se osvědčil,“ konstatoval soudce.

František J. s další podmínkou souhlasil, zkušební doba je ale tentokrát hned čtyřletá. Soud nad ním navíc stanovil dohled a muž musí respektovat „přiměřená omezení“. Celé čtyři roky nesmí navštěvovat restaurace, bary a další podniky, ve kterých se podává alkohol – s výjimkou doby nezbytně nutné ke konzumaci jídla.

Budou ho kontrolovat

Pít musí opatrně, a to i doma, protože pracovníci probační a mediační služby ho mohou i bez ohlášení kdykoli podrobit dechovým a krevním testům na alkohol. Pokud překročí hranici jedné promile, má vážný problém. „Je to výjimečné opatření, ale obžalovaný je pod vlivem alkoholu nebezpečný,“ řekl Deníku soudce.

Znalec: Ztráta varlete není těžká újma

„Jsme v podstatě v situaci, kdy se odsouzený už podruhé někde opije a dopouští se bestiálního útoku proti občanům,“ zdůraznil k pravomocnému rozsudku. Mladík se pobytu ve vězení vyhnul i díky spolupráci s probační a mediační službou a pojišťovnou. Hledá si práci a chce si prý založit rodinu.

Štěstí měl přitom už v prvním procesu. Soudní znalec totiž tehdy překvapivě uvedl, že poškozený ztrátou varlete neutrpěl těžkou újmu, ale šlo prý o případ běžného ublížení na zdraví. Podle něj se jedná o párový orgán, takže reprodukční schopnost zůstala zachována.

Kam dál?

Rok vězení za hospodskou rvačku v Čeladné

Za rvačku v hospodě jde recidivista do vězení

Třinecký výtržník jde do vězení