„Těmto telefonátům musíme věnovat velkou pozornost a nepodceňovat je. Autor telefonátu navíc zdůraznil, že jeho oznámení nemáme podceňovat a pro jistotu svou výhrůžku podpořil ještě telefonátem na dispečink městské policie,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Ať už bylo motivem autora výhrůžky cokoliv, zkazil plesovou zábavu skoro třem stovkám lidí. „Z objektu bylo evakuováno 272 lidí a chod a atmosféra plesu byly značně narušeny. Případ, kdy anonym ohlásí uložení bomby na takovéto akci, je však spíše výjimkou,“ tvrdí Viačková.

Častými „telefonisty“ jsou podle ní především psychicky narušení lidé. „Tohoto trestného činu se podle našich zkušeností dopouští mnoho takto postižených lidí. Dalším druhem anonymních vyhrožovatelů jsou školáci a studenti zejména v období důležitých písemek ve školách. Dobře ví, že po výhrůžce bude následovat přerušení výuky a evakuace budovy školy. A to přesně chtějí,“ zmínila Viačková.

Jaký byl motiv volajícího v pátek večer v Českém Těšíně, policisté zatím nevědí. „Lze vycházet z toho, čí to byl ples a jaké bylo obsazení. Mohlo tedy jít o člověka, který nesympatizuje s jistou politickou stranou, nebo například i o osobu, na kterou se nedostal lístek,“ naznačuje možná vysvětlení policejní mluvčí.

Také se mohlo jednat jen o žert samozvaného vtipálka. V tomto případě s ním ale policisté smysl pro humor nesdílejí, už proto, kolik jim dalo ověřování telefonátu práce. „Prohledávání objektu trvalo téměř dvě hodiny,“ řekla mluvčí.

Po autorovi telefonátu nyní policie pátrá. Pomáhá jim v tom stále modernější operativní technika, důkladnější hlasové rozbory a další způsoby zjištění pachatele. „Dopátráme se až 80 procent lidí, kteří takto šíří poplašné zprávy,“ uvedla Viačková.

Přesto například v porovnání s rokem 2006 výhrůžných telefonátů na Karvinsku přibylo, a to až dvojnásobně. „V roce 2006 jsme měli pět případů šíření poplašné zprávy, o rok později čtrnáct a loni jich bylo deset,“ uzavírá Viačková.