„Máte klientku?“ ptal se advokáta už ve dveřích soudce Vladimír Kuchař, jenže obhájce nepřekvapil. „Nemám,“ pravil. Krátce předtím se na chodbě málem uzavíraly sázky. „To klidně můžete,“ žertoval obhájce. „Já o ničem nevím, nikomu z vás nic neprozradím,“ odpovídal na dotaz, zda je s Bartulcovou v kontaktu.

Žena ví, že příchod k soudu by pro ni znamenal okamžitou eskortaci za mříže. Krajský soud jí totiž před časem vyměřil 40 měsíců, a to za více než sto útoků podvodu a další trestné činy se škodou přes 1,5 milionu korun. Žena má za sebou řadu odsouzení, předtím se ale vždy jednalo o podmíněné tresty.

„Má doručeno, ale bez ní nemůžeme jednat,“ konstatoval soudce Kuchař. „Byli jsme přesvědčeni, že by mohla přijít,“ dodal. Podle něj teď vše záleží na policii, která ženu hledá už od loňského roku.

„Já jí to posílám na adresu manžela a ona si to přebírá,“ poznamenal advokát. „Ani jejího manžela jsem už dva měsíce neviděl,“ řekl Deníku jeden z svědků, který k soudu přijel z Třince – a zbytečně.

Přitom i v poslední kauze, která se týká zejména 46 podvodů na Jablunkovsku, už padl trest. Frýdecko-místecký soud sice ženě uložil celkem 50 měsíců nepodmíněně, Bartulcová však uspěla s odvoláním u krajského soudu, který případ vrátil na začátek.

Jen okresní soud tak už ve věci od roku 2006 nařídil 26 jednání, další se má konat 24. března.

Kam dál?

2008: rok velkých kauz, ale i kuriozit

Soud uzavřel poslední případ recidivistky z Třince, v cele má strávit 50 měsíců