Poté se v pokoji zabarikádoval a vykřikoval, že skoncuje se svým životem. Na místo vyrazila jednotka z pohotovostního pořádkového odboru ostravské policie. „Během okamžitého profesionálního zákroku muže zpacifikovala a zadržela,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že ke zranění nedošlo.

Přestupek s pokutou

Násilník byl vzápětí převezen do Detoxikačního a krizového centra, kde ošetřující lékař rozhodl o jeho převozu do Psychiatrické léčebny v Opavě. Podle mluvčího byl celý případ kvalifikován jako přestupek proti občanskému soužití a bude se jím zabývat přestupková komise městského obvodu Ostrava-Jih. Muži hrozí několikatisícová pokuta. Pokud by se ale ukázalo, že v době činu nebyl vzhledem ke svému duševnímu stavu příčetný, potrestání unikne.

Násilnosti v rodině nejsou neobvyklé

Jak uvedl Klézl, podobné násilnosti mezi členy rodiny nejsou v Ostravě bohužel ničím výjimečným. U většiny zločinů hraje významnou roli alkohol. Potvrzuje to i nedávný případ dvaasedmdesátileté ženy, která prostřednictvím tísňové linky musela přivolat městskou policii. Uvedla, že má obavy ze šestačtyřicetiletého syna, který jí nadává a vyhrožuje napadením. Hlídka našla v bytě vyděšenou matku a jejího notně opilého potomka, který putoval na záchytku.

Nejen alkohol, ale i drogy

Řadu útoků mají na svědomí i zdrogovaní potomci žádající po rodičích peníze na pervitin a další látky. Policisté řešili i několik zločinů, kdy agresor své oběti fyzicky neublížil, ale vystavil ji psychickému teroru. Tuto metodu zvolil například pětačtyřicetiletý muž z Ostravy-Poruby. Po svém posledním návratu z vězení se nastěhoval k osmašedesátileté matce, kterou několik měsíců terorizoval. „Jednalo se zejména o psychické násilí, ponižování, urážení vulgárními výrazy, zastrašování, terorizování a rovněž ekonomické týrání, kdy matce nepřispíval na domácnost. Navíc jí vzal mobilní telefon v hodnotě 1700 korun,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl.