V souvislosti s nehodou z března 2008 má Slavomír Košťál z Dolní Lomné strávit 16 měsíců za mřížemi. Krajský soud totiž na konci ledna potvrdil rozhodnutí frýdecko-místeckého soudu, podle něhož muž seděl za volantem vozu Hyundai Lantra.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Případ, v němž obhajoba kritizuje práci vyšetřovatelů, je neobvyklý tím, že Košťál se záchranářům dvě minuty po havárii k řízení přiznal. Později ale vše odvolal. Tvrdí, že k nehodě přiběhl z nedalekého café baru. Znalec sice nevylučuje, že šokovaný muž záchranářům lhal, protože ve zdemolovaném autě uviděl těžce zraněného kamaráda, jemuž se snažil pomoci, soudce ale verzi obžalovaného nevěří.

Auto jsem neřídil, opakuje Košťál

Košťálovi po nehodě naměřili 3,09 promile alkoholu. Minulý týden redakci řekl, že se rozhodl podat dovolání. Jedná se o mimořádný opravný prostředek, který už nemá žádný vliv na to, že rozsudek je pravomocný.

„Vozidlo Hyundai Lantra jsem neřídil, dle mého názoru je celý případ vykonstruovaný a zmanipulovaný,“ uvedl. Tvrdí, že v kauze jsou zkreslovány důkazy a svědci, kteří vypovídají v jeho prospěch, jsou prý zastrašováni. Argumentuje tím, že nebyl nijak zraněn.

Klíčem k případu je bar

„Druhý znalec z oboru dopravy se nevyjádřil k tomu, jak asi mohl řidič vypadat,“ uvedl Košťál. Klíčem k celému případu jsou poslední minuty před nehodou – Košťál totiž v podniku popíjel alkohol se svým známým Gabrielem H. Ten v havarovaném voze seděl na místě spolujezdce a podle žalobce je stoprocentně vyloučeno, že by tento muž řídil a následně si přesednul. - fotografie z nehody najdete ZDE

Pro poškozeného Gabriela H., jenž měl v krvi dokonce 3,5 promile alkoholu, letěl k sanatoriu vrtulník. Z nehody si dodnes vůbec nic nepamatuje. Košťál zdůrazňuje, že k jeho vině nevedou ani stopy na místě řidiče – vzorky odebrané z volantu či z řadící páky.

„To ví celý Jablunkov, že to neudělal,“ tvrdil minulý týden v jablunkovském café baru 47letý muž. Jméno neprozradil a přestože prý Košťála viděl k sanatoriu běžet, u soudu nikdy nevypovídal. Právě z tohoto důvodu ale může protistrana podobná vyjádření považovat za pouhé „hospodské řeči“, které nemají žádnou váhu.

Frýdecko-místecký soud se nehodou zabýval hned dvakrát. Poprvé Košťála osvobodil, protože nebyla vyloučena možnost, že vůz mohl řídit někdo jiný. - více ZDE

Ve druhém kole procesu už padl nepodmíněný trest. Podle soudce je rozhodující to, že Košťála na místě nehody viděli jak záchranáři, tak ženy z druhého vozu. Svědectví, že muž byl v době střetu v baru, soud vyhodnotil jako nevěrohodné. „Svědci nevypovídali jednotně. Mohlo se stát, že poškozený vyšel z baru dříve než obžalovaný. Ale do vozu nasedali společně a společně i odjeli,“ zdůraznil soudce. - přečtěte si také: V autě seděl Košťál, je přesvědčen soudce

Těžko mohl vyvinout běh, myslí si žalobce

„Byly tam dvě těžké újmy na zdraví a jedno lehké zranění, navíc vysoká míra alkoholu. To si myslím, že je dosti závažné jednání,“ řekl nedávno redakci státní zástupce, který navrhoval Košťálovi trest zpřísnit nejméně na 24 měsíců.

Soudce loni nařídil vyšetřovací pokus, při němž se zjistilo, že od café baru k místu nehody je to přibližně 150 metrů. „Průměrnou chůzí se to dalo dojít za 80 sekund. Obžalovaný měl dle protokolu 3,09 promile – těžko lze předpokládat, že by v takovém stavu mohl vyvinout běh,“ uvedl žalobce.

Košťál to vidí jinak. Po nehodě si prý z vlastní iniciativy udělal test, při němž měl v sobě dvě a půl promile. Tvrdí, že celou vzdálenost bez problémů „pětkrát po sobě“ uběhl, a to za pouhých 19 sekund.

Minulý týden se rozhodl, že si vzdálenost zaběhne na čas znovu. Trvalo mu to přibližně 25 vteřin. „Jsem nevinen, po dvou letech unaven a jsem si jist, že celá věc je vykonstruovaná. Celé je to zmanipulované, založené na lži,“ tvrdil 32letý Košťál pár dní před nástupem do vězení.