Pachatelé si krádež v Hnojníku, kterou v obci nikdo nepamatuje, naplánovali na minulé úterý, kdy dvě hodiny po půlnoci dodávkou přijeli před místní prodejnu Jednota. Když se jim vozem podařilo rozbít hlavní prosklené dveře, vešli do vestibulu, kde odpojili bankomat České spořitelny. Ten si pak naložili do vozu a ujížděli pryč. Řádění zlodějů ovšem probudilo manželský pár, který bydlí naproti komplexu. Spolu potom se zatajeným dechem z okna celou loupež sledovali na vlastní oči. „Normálně jsem slyšela, jak se mezi sebou ti gauneři domlouvali. Jeden řval na druhého, ať s tím bankomatem dělá, že už nemají dost času. Všimla jsem si, že ho naložili do nějakého tranzitu,“ popisovala dvaatřicetiletá J. B. z Hnojníku, která pracuje jako prodavačka. Přivolaní policisté se po příjezdu pokusili ujíždějící zloděje s tučnou kořistí zastavit i střelbou. „Opravdu několikrát vystřelili. Při střelbě ovšem nebyl nikdo zraněn,“ popisoval dramatické okamžiky frýdecko-místecký policejní mluvčí Emanuel Klimša.

Zátaras nepomohl

Kvůli ujíždějícím lupičům, kteří měli krádež dopředu velmi dobře promyšlenou, policejní jednotka zatarasila cestu u restaurace U Zajíce. Zloději ovšem do něj narazili a ujížděli dále. Proto byl do akce z Prahy povolán i vrtulník s termovizí, jenže ani ten popsaný vůz, který si nárazem poškodili, už nikde nezaregistroval. Místní lidé se domnívají, že pobertové museli vědět o tom, že bankomat je právě plný peněz. „Určitě šli najisto. Počkali si na datum, kdy jej spořitelna kvůli výplatním termínům naplnila,“ zamyslel se starší muž, který s úžasem zíral na prázdné místo po krádeži. Podle jiných samotná spořitelna podstatným způsobem usnadnila zlodějům práci tím, že bankomat neměla dostatečně zabezpečen. „Jiné jsou přece zabudované ve zdi. Tento tady stál a přímo se jim vybízel. I z toho důvodu loupež provedli tak rychle, že nakonec policistům ujeli i přes střelbu, zátaras a povolaný vrtulník,“ uvažoval další muž, jenž chtěl zůstat v anonymitě. Devatenáctiletá Nikola, která pracuje jako servírka v Drinks baru, jenž se nachází asi jen deset metrů od místa loupeže, redaktorovi sdělila, že si pár hodin před událostí nikoho podezřelého nevšimla. „V podniku jsem měla ten večer asi jen pět lidí. Potom jsem bar zavřela a jela domů,“ uvedla barmanka Nikola, která už své příjmení říct nechtěla.

Spekulace byly různé

„Škoda, kterou pachatelé napáchali, ještě nebyla vyčíslena. Policie po nich intenzivně pátrá. Podrobnější informace nemůžeme vzhledem k počátečnímu stádiu vyšetřování zatím zveřejnit,“ uzavřela krajská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Redakce se ovšem od policisty, který v Hnojníku zasahoval, dověděli, že zloději ukořistili poměrně vysokou částku peněz. „Můžeme se bavit o několika milionech korun,“ řekl s tím, že pachatelé na strážce zákona svým vozem také najížděli. V Hnojníku minulý týden mezi místními kolovalo i několik fám. Ještě minulé úterý dopoledne někteří lidé mluvili o tom, že zloděje se podařilo zadržet. Obyvatelé spekulovali i nad střelbou. „Slyšel jsem, že jeden z policistů byl postřelen,“ sdělil redakci mladý muž.