Státní zástupce vinil Jaromíra Pasečného, že v listopadu 2005 chtěl znásilnit šestatřicetiletou servírku obecního hostince v Janovicích. Podle spisu ženu napadl po zavírací době a přinutil ji k vydání číšnického fleku, z něhož odcizil 6441 korun, a mobilu za 550 korun. Číšnici údajně zatlačil do kuchyňky za výčepem, fackoval, tahal za vlasy, škrtil a nakonec svázal drátem. „Rozepnul jí kalhoty, a po jejím tvrzení, že se podrobila určitému lékařskému zákroku, si obnažil penis a požadoval orální sex. Když to odmítla, udeřil s ní o kuchyňskou linku,“ uvedl státní zástupce. Podle soudu se to ale nepodařilo prokázat. V kauze totiž existovala jen dvě nepřímá svědectví. „V podstatě byly provedeny všechny důkazy, kromě výpovědi poškozené servírky. Měli jsme dvě nebo tři její adresy, na kterých se však nezdržuje. Za rok a půl se neobjevila žádná nová informace, kde by se mohla nacházet,“ řekl předseda senátu Petr Novák.

Vyšetřovatelé udělali chybu

Klíčová svědkyně si předvolání k soudu nepřebírala a k hlavnímu líčení ani jednou nepřišla. „Soud udělal maximum možného, ale trestní řízení musí trvat přiměřenou dobu. Nelze je odročovat donekonečna,“ zdůraznil soudce. Mladík si již odpykává jedenáctiletý trest vězení, kam ho poslal frýdecko-místecký soud loni 11. října. Případ souvisí s jednou z loupeží, za které byl pravomocně odsouzen. Ani v předchozí kauze servírka nevypovídala, senát však loni mohl vycházet z její dřívější výpovědi. V případu pokusu znásilnění však soudce konstatoval, že výpověď ženy kvůli procesní chybě vyšetřovatelů nelze použít. „Možnost vyslechnout ji neměl už ani státní zástupce,“ poznamenal Petr Novák. Pasečný vinu odmítl. „Já už jsem k tomu vypovídal. Nejsem papoušek, abych to třikrát opakoval,“ řekl senátu a dodal: „Ona si to vymyslela. Snažila se, abych dostal co nejvyšší trest. Můžete mě odsoudit, je mi to šumafuk, stejně mi nemůžete přidat ani ubrat.“ Číšnice se prý zmínila jen o tom, že má po operaci. Na otázku, zda měla nějaká zranění, Pasečný řekl: „Měla škrábance na nose, jinak dostala tři facky.“ Přestože mladík tvrdí, že vyšší trest dostat nemůže, hrozilo mu vězení až na třináct let. „Pane obžalovaný, mýlíte se,“ upozornil jej předseda senátu. Státní zástupce se proti včerejšímu rozhodnutí ihned odvolal.

Postrach Janovic byl na svobodě krátce

Jaromír Pasečný byl loni odsouzen za tři loupeže, které provedl na konci roku 2005 – útočil nejen 29. listopadu v Janovicích, ale s plynovou pistolí také 5. prosince v baru v Chrudimi a 8. prosince ve večerce v Pardubicích. Státní zástupce muži neprokázal jen přípravu loupeže v Rychnově nad Kněžnou. Podle vyšetřovatelů chtěl Pasečný po janovické loupeži pravděpodobně zmizet z České republiky, dalšími zločiny si chtěl obstarat dostatek finančních prostředků. Při druhé akci měl komplice. Michalu Bališovi frýdecko-místecký soud vyměřil 8,5 roku a Jiřímu Tischnerovi tři roky nepodmíněně. Mladíci se odvolali ke krajskému soudu, který dvěma z nich tresty potvrdil. Tischnerovi se ale odvolání nevyplatilo, také jeho totiž krajský soud označil za zvlášť nebezpečného recidivistu a mladíkovi přidal k původnímu trestu dalších pět let. V posledních sedmi letech strávil Pasečný na svobodě jen několik měsíců. V květnu 2005 byl propuštěn z vězení, kde si odpykal pětiletý trest za brutální loupež v Janovicích. Své oběti svázal do kozelce a okradl, soud mu navíc přičetl nedovolené ozbrojování a porušování domovní svobody. „Svému otci tehdy ukradl brokovnici, přepadl asi sedmdesátiletou důchodkyni a jejího manžela a vzal jim několik stovek. Našli je svázané až ráno. Po obci se pak povídalo, že stařenku také znásilnil, ale to mu prý neprokázali,“ popsal redakci pamětník janovické loupeže, která vyděsila celou obec. Přestože je loňský rozsudek v kauze loupeží už pravomocný, Pasečný tvrdí, že je ve vězení neprávem. Odvolává se na údajný překlep soudního úředníka. „Papíry mi přišly na jedenáct měsíců, takže jsem měl být už venku. Mám je na Mírově, můžu si pro ně na chvíli odskočit?“ vtipkoval během posledního hlavního líčení.