Byl to pokus o vraždu! K tomuto závěru dospěl Krajský soud v Ostravě, který vynesl rozsudekv případu brutálního napadení výběrčího dluhů z finanční společnosti Provident Financial. Drama se odehrálo v listopadu loňského roku v bytě ve Studénce na Novojičínsku. Na padesátiletého muže tehdy zaútočili tři násilníci, kteří jej paličkou na maso několikrát udeřili do hlavy.

Přežil jen zázrakem.

Z posledních sil vyběhl ze dveří a přivolal pomoc. Aktéři, mezi kterými je i žák osmé třídy základní školy, stráví ve vězení od šesti do třináctilet. Třináct let si vysloužil dvacetiletý Tomáš Šmondrk ze Studénky, který výběrčího tloukl. Jeho patnáctiletý kamarád vzhledem k věku vyvázl jen se šestiletým žalářem. Kdyby k útoku došlo o několik týdnů dříve - před jeho patnáctinami – trestu by zcela unikl. Posledním pachatelem je pětadvacetiletá Vladimíra Kramarzová, v jejímž bytě ke zločinu došlo. Čeká ji dvanáctiletý pobyt za mřížemi. Přestože samotný útok provedl pouze Šmondrk, za pokus o vraždu byli jako spolupachatelé odsouzeni i školák a Kramarzová.

Vše měli detailně připraveno.

Domluvili se, že zaměstnance Provident Financial, který si měl přijít pro splátku úvěru, přepadnou a vezmou mu peníze a vozidlo. Původně ho chtěli omráčit úderem skleněnou lahví. Nakonec se ale rozhodli pro „jistější“ paličku na maso s kovovou hranou. Tělo hodlali zabalit do koberce a odvézt na odlehlé místo. Dokonce se připravovali i na variantu, že by jej zabili. „Kdyby nepřežil, tak bychom ho někde zakopali,“ uvedl při výslechu patnáctiletý školák. V osudný den, přesně podle plánu, pozvala Kramarzová výběrčího do kuchyně. Zde na něj Šmondrk zaútočil. Muž po prvním úderu upadl do bezvědomí, ze kterého se však záhy probral. Následovaly další rány, které se snažil vykrýt. Z posledních sil vyběhl ze dveří a ukryl se usousedů. „Zachránila ho urputná obrana a včasný útěk,“ řekla soudkyně Jaroslava Miketová s tím, že pracovník Provident Financial utrpěl jen drobná poraněníhlavy. Mladíci pak vzali z jeho tašky šest a půl tisíce korun a z domu uprchli. Kramarzová se vzápětí pustila do zahlazování stop. Podlahu, stěny i dveře umyla od krve, očistila také paličku, kterou dala zpět do kuchyňské linky.

Případ byl původně kvalifikován jako loupež, za kterou pachatelům hrozilo od dvou do deseti let vězení. Soud ale dospěl k závěru, že se jednalo o pokus o loupežnou vraždu. Verdikt zatím nenabyl právní moci. Státní zástupkyně si stejně jako Šmondrk a jeho patnáctiletý kamarád, jehož jméno ani tvář nelze podle zákona zveřejnit, ponechali lhůtu k vyjádření. Kramarzová se namístě odvolala.