Zadrženo bylo osm lidí. Pět mužů (35 až 58 let) si vyslechlo obvinění pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Čtyři z nich soud poslal do vazby. Všem hrozí až deset let vězení.

Do akce se zapojili moravskoslezští kriminalisté, celníci a hasiči. Policisté provedli domovní prohlídky v objektech na Novojičínsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Zajistili 30 000 litrů minerálního oleje, 370 tisíc korun a komunikační techniku.

„Od loňského února do června letošního roku měli podezřelí v úmyslu zkrátit spotřební daň z minerálních olejů a DPH dopravovat ze zahraničí na území státu minerální olej, který byl deklarován jako rozpouštědlo nepodléhající dani z přidané hodnoty a ohlašovací povinnosti celnímu úřadu,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná s tím, že v karvinském areálu byl minerální olej vyskladněn a dále prodáván jako motorová nafta za 23 až 25 korun za litr.

Podle policistů šlo o velmi dobře organizovanou skupinu. „Kriminalisté ve spolupráci s celníky rozkryli sofistikovaný způsob nelegálního obchodu. Jeden z obviněných měl pronajmout areál, nakoupit kontejnery a pod jménem své firmy přepravovat soupravami minerální olej z Polska. V areálu pak došlo k jeho přečerpání a dodávce oleje jako nafty odběratelům. Další dva obvinění měli zakoupit odběratelskou obchodní korporaci a ustanovit jednatele – osobu, jež měla dostávat pokyny, jak vést účetnictví o fiktivních nákupech. Zbývající obvinění měli pomáhat při skladování či manipulaci nebo doprovodu vozidel odběratelům, aby se vyhnuli hlídkám policistů či celníků,“ doplnila Pokorná. Vyšetřování dále pokračuje.