Jednapadesátiletý muž ale od ledna do června postupně poslal do Jablunkova na p. o. box Karmen Lucenkové, manželky léčitele, 130 tisíc korun. Nikolaj Lucenko si kromě částky za „léčení" řekl o další peníze na údajně mrazem popraskané trubky v bytě, na kredit do telefonu, na doplatek elektřiny, na opravu auta, na hotel i benzin.

„Strašili mě, že když jim ty peníze nepošlu, tak ukončí léčbu. Citově mě vydírali, protože věděli, že bych udělal cokoli, aby se družka uzdravila," vysvětlil Deníku zoufalý muž. Své jméno zveřejnit nechce, obává se posměchu. Chce však varovat ostatní. Kdyby ho nezastavila rodina, zřejmě by peníze posílal dál. „Stále jsem doufal, že ty schopnosti má a družku na dálku uzdraví. Prodal bych cokoli," podotkl. Když mu došly úspory ze zrušeného spoření, poradili mu Lucenkovi, aby si vzal půjčku. „On do té banky skutečně šel, ale naštěstí z toho sešlo," popsala jeho sestra.

Muž teprve po půl roce pochopil, že se stal obětí podvodníků. „Tvrdili, že jsou to jen půjčky a peníze mi vrátí, ale nikdy mi nic nevrátili. Slibovali, že přijedou do Chotěboře na léčebné seance, jenže se pouze vymlouvali a nikdy nepřijeli," lituje. Se sestrou požádal o pomoc policii, ale ta se případem zatím zabývat nechce, protože peníze posílali dobrovolně.

Právník jim přesto doporučil, aby podali trestní oznámení. „Podáme to, protože ze mě celou dobu jenom tahali peníze," je rozhodnutý muž z Chotěboře. Když Lucenkům řekl, co si o nich myslí, odpověděli mu, že u nich ztratil důvěru a ukončují léčbu. Pak si to zase rozmysleli a žádali další peníze. Když jim odmítl poslat padesát tisíc korun, chtěli alespoň tisícovku.

Kontaktovat léčitele či jeho manželku není snadné. Deník se je pokusil najít na adrese v Jablunkově, kterou dříve uváděli, ale tam bydlí pouze příbuzní. „Paní Lucenková je někdy po Jablunkově vidět," říkají místní. Někdo zase tvrdí, že Mistr Luka možná žije v sousední obci. Policejní mluvčí Vlastimil Starzyk uvedl, že ke konkrétním jménům se nemůže vyjadřovat.

Obdobnou trestnou činnost však jeho kolegové na Jablunkovsku zaznamenali už před lety. Netýkala se sice „léčby rentgenovýma očima", ale šlo o pochybné předváděcí akce v souvislosti s velmi neobvyklými léčebnými postupy. „Dokonce falšovali i recepty na léky, ze kterých pak manželský pár dělal různé ‚dryáky'. Ty pak lidem podávali," řekl Starzyk. „Působili nejen v okrese a kraji, ale ten přesah byl v celé republice," dodal.

Karmen Lucenková se v úterý proti tvrzení jednapadesátiletého muže z Chotěboře ohradila. Žena říká, že si vymýšlí. „Je to těžký schizofrenik, on nás špiní a poškozuje. Bude to mít dohru," řekla redakci.

ROMAN MARTÍNEK, MAREK CHOLEWA