Podle ostravského krajského soudu, jehož rozsudek je už pravomocný, chyboval v péči o čtyřiasedmdesátiletou ženu, která před šesti lety zemřela ve frýdecko-místecké nemocnici. Nejvyšší soud (NS) v Brně, který podle ČTK dovolání odmítl v únoru bez veřejného jednání, teprve nyní zpřístupnil odůvodnění.

V případu byli obžalováni dva lékaři. Okresní soud ve Frýdku-Místku se kauzou začal zabývat na konci roku 2013. Loni v březnu uložil Hladíkovi peněžitý trest 150 tisíc korun a zakázal mu na 1,5 roku vykonávat práci chirurga. Krajský soud v Ostravě později zákaz prodloužil na tři roky.

V dovolání lékař uvedl, že trest je nepřiměřeně přísný, a stěžoval si také na hodnocení důkazů. Žádal NS, aby kauzu vrátil k okresnímu soudu, případně jej sám zprostil obžaloby.

NS ale nenašel důvod k zásahu. Soudy prý shromáždily dostatek důkazů a řádně je vyhodnotily. Lékař pacientce neposkytl potřebnou péči. A přestože byl informován o zhoršení jejího stavu, ponechal ji bez lékařské intervence, a porušil tak povinnosti lékaře, stojí v rozhodnutí NS.

Žena se do nemocnice dostala v roce 2010 s bolestmi břicha. V noci si stěžovala na mučivé bolesti, dostala však jen opiát. Ráno ji lékaři našli v kritickém stavu s celkovou sepsí organismu. Měla totiž prasklé střevo. Podrobila se několika operacím, nakonec ale přesto zemřela. Druhého stíhaného lékaře soud ve Frýdku-Místku zprostil obžaloby a odvolání státního zastupitelství krajský soud zamítl.

Viktor Hladík i nadále pracuje ve frýdecko-místecké nemocnici, pacienty ale už od loňska neléčí. Tisková mluvčí nemocnice Jolana Filipová sdělila, že vedení respektovalo vynesený rozsudek, takže lékař v současné době pracuje na administrativní pozici.