Žena zemřela v květnu 2010 kvůli protrženému střevu, předtím v Nemocnici ve Frýdku-Místku téměř tři měsíce bojovala o život. Rodina podala na příspěvkovou organizaci žalobu. Tři sourozenci jsou přesvědčeni, že se lékaři dopustili několika závažných pochybení, když špatně stanovili diagnózu a následně i způsob léčby, což v konečném důsledku vedlo ke smrti jejich maminky.

close Obžalovaný lékař V. H. zoom_in

Oba doktoři obvinění, že by něco zanedbali, striktně odmítají. „Já se o své pacienty starám dobře. Po trestně-právní linii žádnou odpovědnost za smrt paní Olšovské necítím. Jednalo se opravdu o složitý případ. Dopustil jsem se jen jednoho pochybení, že jsem nezaznamenal správně dokumentaci," uvedl během hlavního líčení lékař Hladík.

close Obžalovaný lékař P. T. zoom_in

Ve stejném duchu hovořil i jeho kolega Tancer.

„Zásadně odmítám celé obvinění. Žádnou odpovědnost necítím. Když jsem si paní přebíral, byla už ve velmi vážném stavu. Byla nutná okamžitá operace. Musel jsem řešit nález v dutině břišní. Důkladně jsem vysál tekutinu, protože hrozilo, že mi zůstane na stole. I dnes bych postupoval stejně. Jednalo se o vysoce rizikovou pacientku. Dlouhodobě se léčila kvůli bolestem kloubů. Léky, které na to brala, ovšem oslabují imunitu," hájil se Tancer s tím, že před soudem byl dosud vždy jen v roli svědka.

Následně byl předvolán Pavel Olšovský, který poškozenou rodinu u soudu zastupuje. „Pořád je to pro nás velice citlivé a bolestné téma. Přišli jsme o maminku, kterou jsme měli moc rádi. Navíc nám rok předtím zemřel i tatínek. Když maminka začala mít toho 4. března bolesti břicha, měli jsme o ni strach. Proto jsme se rozhodli, že raději zavoláme záchranku. Sanitka ji potom odvezla do nemocnice, kde nás ujistili, že není v ohrožení života. Velký šok jsem ale zažil po půlnoci, kdy mi mamka přes mobil zavolala a doslova řekla, že dostala takové ukrutné bolesti, že umírá. Potom mi už vůbec neodpovídala," zavzpomínal Pavel Olšovský.

„V téže nemocnici pracuje naše neteř, takže jsme přes ni okamžitě zjišťovali, co se vlastně děje. Sdělila nám, že se objevily nějaké problémy. Druhý den jsme zažili další šok už na vrátnici, kde nám řekli, že maminku museli převézt na ARO. Letěli jsme hned za lékařem, který nám oznámil, že je v kritickém stavu. Celkově byla operována s tlustým střevem třikrát. Až do její smrti jsme ji pravidelně navštěvovali," těžce hledal slova Pavel Olšovský.

Další předvolanou svědkyní byla tehdejší zdravotní sestra M. D., která měla v den příjmu pacientky službu. Hlavní líčení bude pokračovat 30. ledna.

Čtěte také: Soud zamítl žalobu na nemocnici ve Frýdku-Místku

close Okresní soud ve Frýdku-Místku. zoom_in