Jedenadvacetiletý J. M. z Frýdku-Místku místo původních čtyř let ve věznici s dozorem stráví šest a půl roku ve věznici s ostrahou.

Ještě hůře dopadl jeho kamarád J. B. z Frýdku-Místku, který původně vyvázl s dvouletou „podmínkou“.

Když se z úst předsedy senátu dozvěděl, že má jít na pět let za mříže, jen zalapal po dechu. „Bylo na něm vidět, že jej toto rozhodnutí nemile překvapilo. Nesl to velmi nelibě,“ řekl Deníku mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Ke zločinům docházelo od 16. prosince loňského roku do 19. ledna letošního roku. Hlavním aktérem byl J.M., který loupil kvůli vážným finančním problémům. Na své konto si připsal šest loupeží. Třikrát mu jako pomocník asistoval J.B. Jeho úkolem bylo zjistit, zda uvnitř není žádný host. J.B. vstoupil jako zákazník, rozhlédl se, a když bylo vše v pořádku, vyšel ven. Dal znamení J.M., který vzápětí vtrhl dovnitř. Lupiči získali na tři sta tisíc korun.

Muroň poprvé útočil s nožem v ruce, v dalších případech měl maketu pistole. Obsluhám vyhrožoval zabitím, ke zdůraznění svých slov několikrát natáhl i závěr zbraně. Jedno z přepadení skončilo vážným zraněním – posttraumatickou stresovou poruchou barmanky, jež musela vyhledat specializovanou pomoc a má psychické problémy.

Podle Angyalossyho byly původní tresty nepřiměřené nízké. „Nelze přehlédnout, že šlo o šest činů spáchaných poměrně sofistikovaným způsobem,“ řekl Angyalossy s tím, že při jednom z útoku oběť utrpěla těžké zranění.

Jak zdůraznil Angyalossy, u J.M. neexistoval žádný důvod pro uložení trestu pod spodní hranicí sazby, která činí pět až dvanáct let. Soud mu proto místo čtyř let vyměřil šest a půl roku odnětí svobody. Zpřísnil také typ věznice.

Co se týká J.B., i zde měl vrchní soud jiný názor než krajský senát. „Byl sice jen pomocník. I on je však zodpovědný za těžkou ujmu na zdraví,“ vysvětlil Angyalossy změnu původního podmíněného trestu na pětileté vězení.

Proti rozsudku Vrchního soudu v Olomouci již není odvolání.