Okresní soud po čtyřech měsících uzavřel případ manželů z Třince, kteří na chodbě paneláku ohrožovali noži svého známého a připravili ho o mobilní telefon. Radomír a Marcela Malyšovi letos 13. ledna zazvonili na byt v panelovém domě na Palackého ulici v Třinci. Jeho nájemníka vyzvali, aby jim vrátil jejich mobilní telefony.

Muž měl dvojici okrást o den dříve v době, kdy společně popíjeli alkohol. Každý z manželů měl u sebe nůž.

Oba svého známého ohrožovali zbraní a vše doprovodili výhrůžkami. Frýdecko-místecký soud jim za to udělil dvouleté podmíněné tresty – u Radomíra Malyše senát stanovil zkušební dobu na 40 měsíců, jeho manželka by měla být v podmínce dva a půl roku. Napadený muž se ke krádeži mobilů dodatečně přiznal. Podle soudu však dvojice ztrátu telefonů řešila zcela neadekvátním způsobem.

„Měli možnost vše nahlásit na policii, která by to vyšetřila. Byť se jednalo o jejich věci, nelze brát spravedlnost do svých rukou, na to jsou tady instituce,“ upozornil předseda senátu. Poznamenal, že manželé nakonec spáchali mnohem závažnější trestné činy než krádež, kvůli které svého známého napadli.

Marcela Malyšová (32 let) máchala nožem před obličejem poškozeného. Podle obžaloby se muže na chodbě paneláku dokonce pokusila bodnout, nájemník se ale ráně vyhnul a utrpěl jen škrábanec. Radomír Malyš (43) měl muži dát zbraň pod krk. Napadený nájemník byl při incidentu opilý a krádež mobilů zapíral. Vrátil se do bytu pro svůj telefon a manželům pohrozil, že zavolá policisty. „O mobil se poté přetahovali a poškozenému telefon skutečně vzali,“ popsal loupež státní zástupce. Verzi manželů, kteří incident popisovali méně dramaticky, označil za nevěrohodnou. „Tvrdili, že s nožem v ruce slušně žádali, aby jim telefony vrátil,“ dodal s tím, že šlo jednoznačně také o vydírání.

Radomír Malyš dostal přísnější trest kvůli tomu, že vstoupil do předsíně bytu, což soud kvalifikoval jako porušování domovní svobody. Spáchal tak celkem tři trestné činy. S rozhodnutím senátu souhlasil, jeho manželka si ponechala lhůtu pro odvolání.

Podmíněné tresty navrhoval i státní zástupce, který incident v paneláku považuje za ojedinělý zkrat obžalovaných. Jestli byli při útoku opilí, se neprokázalo. Dosud netrestaní manželé vychovávají čtyři děti, poslední potomek se jim narodil před několika týdny. K hlavnímu líčení nyní přišli i s kojencem.