Čtyřiatřicetiletý Hann Hai-Nguie měl v přesně nezjištěné době od 3. července 2013 velmi sofistifikovaným a velkokapacitním způsobem pěstovat marihuanu v opuštěném objektu v Nošovicích. Dopustil se tím trestného činu pokusu spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

„Použil k tomu speciální hnojiva, tepelné zdroje, elektrické rozvody a jiné zařízení. Vypěstoval nejméně 535 kusů rostlin konopí v různých stádiích. Podařilo se zadržet jenom jeho. Měl pravděpodobně na starost obsluhu celé nelegální pěstírny. Další osoby, které byly do toho zapojeny, jsou v pátrání. Policie zvláště intenzivně hledá muže, který zmíněné prostory pronajímal. A jak se o tom policie dověděla? V dané nemovitosti byl zjištěn nestandardní odběr elektrické energie. Svědčilo to o tom, že se tam něco děje, což se nakonec i prokázalo," popsal státní zástupce Petr Vítek s tím, že na základě rozhodnutí zdejšího okresního soudu byl krátce po dopadení vzat do vazby.

V průběhu vyšetřování byl několikrát vyslechnut, obvinění ale popírá. „Vyslechnuty byly i další osoby. Došlo také na domovní prohlídky. Čeká se na výsledky odborných vyjádření," sdělil státní zástupce Petr Vítek. Během úterního jednání uvedl, že podle něj nepominuly důvody vazby. Ke stejnému názoru dospěla i soudkyně. „Obviněný v naší republice nemá žádné rodinné a pracovně-právní vazby. Proto hrozí, že by v případě propuštění na svobodu uprchl zpět do své vlasti. Navíc by mohl v trestné činnosti pokračovat, když je bez peněz. Finanční prostředky potřebuje, to nebezpečí tady je," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně.

Obviněný využil příležitosti se k návrhu vyjádřit. „Nesouhlasím s prodloužením vazby. Musíte mě pustit na svobodu, abych mohl pracovat. Jsem totiž nevinný. Žádné další návrhy na dokazování nemám," řekl obviněný, který se po poradě se svým obhájcem rozhodl proti prodloužení vazby podat k soudu vyšší instance stížnost. „Dotyčnému cizinci hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Pokud by se jim podařilo prodat veškerou vypěstovanou marihuanu, mohli si přijít až na deset milionů korun," uzavřel Petr Vítek.