Před frýdecko-místeckým soudem stanul 43letý živnostník Ivo Dostal, který loni 13. října ve Vratimově v hádce zaútočil kuchyňským nožem na svou matku. Muž byl opilý. Podle žalobce mířil dvaceticentimetrovou čepelí na srdce, žena se však ubránila a vyvázla s probodnutým předloktím.

Incident se odehrál v rodinném domku, z něhož byl Dostal 6. října policisty na deset dnů vykázán. To však porušil a po rozbití okna do domu vnikl. Už 29. srpna přitom v silné opilosti zavinil v Ostravě-Hrabové nehodu se škodou více než 200 tisíc korun. Na Paskovské ulici zničehonic vjel do protisměru a narazil do dvou vozů. Podle spisu měl v sobě nejméně 2,64 promile alkoholu. Muž za volantem neměl co dělat, protože frýdecko-místecký soud mu to v prosinci 2007 na 30 měsíců zakázal.

Ivo Dostal k útoku nožem ve středu nevypovídal. „Opravdu jsem nechtěl nikomu ublížit,“ uvedl pouze.

Nůž měl na salám

Soudce tak přečetl jeho dřívější výpověď. Muž v ní tvrdil, že s matkou má vynikající vztah. „Čtyřicet let bylo vše v pořádku,“ uvedl. Občas se však hádali kvůli penězům. Muž stále splácí značnou škodu za dřívější nehodu, kterou zavinil, a přišel i o řidičák. Nelíbilo se mu, že ho matka nechce vozit k zákazníkům, kterým jako OSVČ prodává elektroniku. „Zdálo se mi, že maminka je hysterická. Určitě jsem ji neuhodil, možná odstrčil,“ pravil Dostal k vykázání z domu loni v říjnu.

Tvrdí, že ve všech ubytovnách bylo „beznadějně plno“, takže matka prý nakonec souhlasila s tím, aby v domku tři dny přespal. V den incidentu šel na poštu, jenže zjistil, že nemá klíče. „Matka měla vypnutý zvonek, nezbylo mi než rozbít okno,“ uvedl. Ženu potkal na chodbě. „Byly tam nadávky z obou stran. Začala hysterčit a křičet o pomoc,“ prohlásil. Matce zakryl ústa, v ruce už ale držel nůž, který si prý vzal na salám.

Seděl na střeše, přemluvil ho vyjednavač

Tvrdí ovšem, že ženu nebodl. „Zřejmě musela o nůž zavadit. Začala mávat rukama jak větrný mlýn – tak došlo ke zranění,“ řekl. Dostal byl zadržen až s pomocí policejního vyjednavače. Opilý muž totiž asi hodinu seděl na střeše domu. „Vypil jsem tu nešťastnou meruňkovici,“ podotkl do policejního protokolu. K případu se u soudu nechtěla vracet ani napadená žena.

Účastníkům ostravské nehody se obžalovaný muž omluvil. „Udělal jsem obrovskou chybu, jsem rád, že to nebylo vážnější. Myslím si, že řídím dobře, tuhletu nehodu nechápu. Asi mikrospánek,“ řekl.

Podle svědků vozy naštěstí nejely nijak rychle. „Jel jsem po Paskovské ulici, provoz mírný. On jel v protisměru, chtěl odbočovat a z boku do mě narazil. Nepočítal jsem s tím,“ líčil šofér a dodal, že náraz odnesl jen jeho peugeot. „Pojišťovna vyplatila 66 tisíc, auto jsem dal do šrotu,“ dodal.

Řídil, aby si vydělal

Řidička fabie za ním, do které Dostal vrazil čelně, dopadla hůř. „Dva měsíce jsem byla na nemocenské s krční páteří,“ uvedla. „Vypadalo to, že v zatáčce, kterou projížděl před tím, už nenarovnal volant. Neřízeně jel k nám,“ připadalo ženě. Dostal nebyl připoután, takže hlavou rozbil přední sklo. „Blábolil, ale jestli byl pod vlivem alkoholu, se nedalo poznat,“ řekla.

Vratimovský živnostník, po němž pojišťovna nárokuje 216 700 korun, tvrdí, že asi šest hodin před nehodou vypil „tři štamprle“, a vysokou hladinu alkoholu proto přičítá své nemoci. Kvůli podobným incidentům už v minulosti platil pokuty ve výši 25 a 30 tisíc korun. Do vozu podle svých slov sedl proto, že chtěl realizovat zakázku. „Bylo to ekonomicky výhodné,“ pravil.

Senát jednání odročil na 24. března. Důvodem byla omluva znalkyně. K případu byly vypracovány dva psychiatrické posudky, které se ale částečně liší. Soud se tak musí rozpory zabývat.

Kam dál?

Ubytoval kamaráda a ve vzteku ho pobodal. Platí 30 tisíc

Při útoku nožem neznal bratra, dostal tři roky