Metylalkoholová aféra, která v poslední době hýbá celou Českou republikou, má další pokračování. A tentokráte se do středu pozornosti dostala bohužel Opava. Při čtvrteční razii tady v areálu zaniklých čokoládoven v Lepařově ulici, kde dnes sídlí sklady různých firem, objevila policie až 6 tisíc litrů nedefinované kapaliny. Ačkoli to musí potvrdit až probíhající laboratorní testy, dle všeho se jedná o metanol.

Areál prý policie prohledávala celý den

Policejní manévry tu probíhaly podle očitých svědků již od rána. „Už v osm tady stálo policejní auto a byla tam zavřená brána. Netušila jsem ale, že se něco takového děje. Policie tady totiž jezdí často kvůli špatnému parkování," vypráví usměvavá prodavačka z jednoho z blízkých obchodů a pokračuje: „Viděla jsem i projet celní správu, ale vůbec mi to nedošlo. Až večer jsem se dozvěděla ze zpráv, co se stalo."

K samotnému nálezu mělo však dojít podle dostupných informací až v odpoledních hodinách. Embargo bylo posléze uvaleno takřka na všechno. „Běžte hned odsud. Řekli mi, ať všechny odkazuju na policii," nebral si v pátek dopoledne servítky vrátný u inkriminovaného objektu.

Policejní složky ovšem pustily na veřejnost rovněž jen základní informace. „Mohu potvrdit, že bylo v Opavě zajištěno velké množství neznámé tekutiny. Zda se jedná o metanol, by mělo být jisté po expertizách, jejichž výsledky budou do několika dnů," sděluje mluvčí policejního územního oddělení ve Zlíně Jana Macalíková.

Jak dále vysvětlila, nemohou zatím kriminalisté zveřejňovat podrobnosti k případu, aby nedošlo k varování dalších pachatelů.

Pomohli hasiči

Skutečnost, že zásah ve slezské metropoli byl dílem zlínské policie, nasvědčuje tomu, že případ nejspíše úzce souvisí se současným děním ve Zlínském kraji, kde byla nedávno odhalena jedna z nelegálních stáčíren, a proběhla tu řada zatčení. Při akci v Opavě byli ale například využiti i místní hasiči.

„Museli jsme je požádat o pomoc při transportu. Přece jen se jednalo o šest tun kapaliny a my nemáme adekvátní techniku," sděluje Macalíková. Jaká stopa ale zlínské vyšetřovatele do Opavy přivedla? To zatím policie úzkostlivě tutlá. Podle všeho ovšem nebyly informace kriminalistů zase až tolik podrobné, jak se může zdát.

Svědčí o tom fakt, že měli údajně prohledávat všechny sklady v areálu, a nikoli jen jeden konkrétní a vytipovaný.

Největší úspěch vyšetřovatelů?

V souvislosti se zátahem mělo poté dojít také k zadržení a výslechu jednoho člověka. Prý se ovšem nejedná o nikoho místního. Dle některých teorií a spekulací by mohl být bývalý Fidor místem, odkud se metanol distribuoval nejen do zmíněné zlínské stáčírny, ale i ostatních nelegálních fabrik tohoto typu v celé republice.

Kdyby se domněnky potvrdily, zůstal by Opavě cejch jednoho z hlavních měst, odkud se po republice šířila největší zdravotní pohroma posledních let. Jestliže testy skutečně prokáží, že se jedná o metanol, půjde možná o největší úspěch kriminalistů od počátku vyšetřování celé metylalkoholové kauzy.

Policie: Každý podobný objev nás posunuje dál

„Každý podobný objev nás posunuje dál. A dostáváme se tím blíže k řešení, čím nalézáme větší množství nelegálního alkoholu, surovin či podobného zboží," potvrzuje tisková mluvčí policejního prezidia ČR Štěpánka Zatloukalová. Zdůrazňuje ale, že nejdůležitějším úkolem vyšetřovatelů je i nadále vypátrání hlavy celé „alkoholové" chobotnice – tedy výrobce. Nicméně, zásah v Opavě s největší pravděpodobností znamená pro síť nelegálních distributorů metanolu i jím „pokřtěného" alkoholu znatelnou ránu.

Otravy alkoholem už stály v Česku život více než dvacet lidí. Mnoho dalších poté bojuje se smrtí v nemocnicích a někteří si ponesou kvůli závadnému pití doživotní zdravotní následky. Policisté se v poslední době zaměřili hlavně na Zlínský kraj, kde by se podle všech indicií mohl nacházet jeden z ústředních zdrojů distribuce a možná i výroby nelegálního alkoholu.

„Polovina specialistů z týmu Metyl byla proto poslána právě na Zlínsko," doplňuje na závěr Štěpánka Zatloukalová. Opava však pravděpodobně vzhledem k nedávným událostem zůstane v hledáčku vyšetřovatelů rovněž pevně usazená.