Žena bezmála tři a půl roku prodávala neznámým Polákům lék Adipex Retard. Přípravek k hubnutí jim vydávala bez potřebného receptu, poté jej zanesla do kolonky volného prodeje. 

Za uvedenou dobu jim dodala bezmála čtvrt milionu tablet. Léky poskytla za běžnou maloobchodní cenu. Vše nasvědčuje tomu, že pouze chtěla vykázat dobré pracovní výsledky. „Jednala s cílem navýšit zisk lékárny. Zřejmě chtěla vykazovat dobrou práci,“ uvedl státní zástupce.

Ilustrační foto. Věznice Ostrava-Heřmanice.
Život v opavské ženské věznici se vrací do normálu

„Z podnětu odvolání obžalované jsme rozsudek soudu prvního stupně zrušili ve výroku o trestu a nově jsme obžalované uložili trest odnětí svobody v trvání pěti let,“ řekl Deníku mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Čtyřletý zákaz činnosti zůstal stejný. „Ke snížení trestu pod spodní hranici trestní sazby jsme přistoupili s ohledem na okolnosti případu,“ doplnil mluvčí s tím, že se dosud netrestaná lékárnice přiznala a pomáhala při objasňování případu. Navíc se podle soudu nejednalo o nakládání s klasickou drogou, kterou by narkomani primárně konzumovali.

Budova krajského soudu v Ostravě.
Vrah v Orlové naskočil oběti na hlavu, pak vítězoslavně zakřičel

Na nesrovnalosti v lékárně se přišlo při důkladné kontrole. Žena Adipex cizincům prodávala od ledna 2014 do dubna 2017. Podobný případ by se již v současné době zřejmě nestal. Právě od dubna 2017 je totiž tento medikament možné vydávat pouze na takzvaný opiátový recept, který je přísně sledovaný.

Lék Adipex Retard je obecně určen pro podporu hubnutí. Obsahuje však vysoce návykovou látku. Z objemu dodaných léků je jasné, že s ním Poláci ve své vlasti dále kšeftovali. Cizince se však nepodařilo vypátrat.

Verdikt vrchního soudu je pravomocný a není proti němu odvolání.