Trojice v noci na 9. února popíjela ve frýdecko-místecké restauraci Rybí bašta. Po půlnoci se vydali směrem k víceúčelové hale u řeky Ostravice, kde muži silně opilou společnici zničehonic přepadli. Vzali jí šperky a prohledali kapsy.

Lupiči jí předtím slíbili, že společně půjdou na hotel. „Domluvili jsme se, že budeme mít pohlavní styk,“ řekl již dříve policistům třiatřicetiletý Kolčák. Muži během cesty zjistili, že nemají dost peněz, a ženě prý navrhli sex v křoví. „Na mostě přes Ostravici začala řvát, že nemá mobil. Stále o něm mluvila, říkala, že jsem jí ho sebral, proto jsem ji žduchnul,“ prohlásil Kolčák.

Chtěli prý stejný trest

Od události několikrát změnil svou výpověď. V květnu přiznal, že ležící ženě vzal šperky, které po třech dnech skončily v zastavárně. Dostal za ně 800 až 900 korun a peníze utratil. Později svou verzi odvolal. „Když jsem se dověděl, jaký mi hrozí trest, rozhodl jsem se změnit výpověď,“ připustil. Tvrdil, že ženu oloupil Gurvay, a sám z místa utekl. Také si prý myslel, že incident bude posouzen jen jako krádež. U soudu uvedl, že v restauraci vypil pět piv. Kriminalistům však řekl, že měl v sobě osm dvanáctek, navíc s Gurvayem vypil flašku a půl vodky.

Kolčák, který má problémy se sluchem, si u hlavního líčení stěžoval, že při rozhodování o vazbě soudkyni nerozuměl. „Neměl jsem naslouchadlo, usnesení jsem si přečetl až později. Dali mi klepeta a hned mě vedli do auta,“ řekl. Tvrdil, že s Gurvayem se domlouval na tom, že vinu na sebe vezmou společně, aby dostali shodný trest. V tom se však přepočítal. Kolčákovi totiž přitížilo, že již dříve byl za loupež dvakrát odsouzen. Hrozilo mu tak nejméně 7 let a 8 měsíců vězení. Senát jeho tvrzení nepřijal a muže potrestal podle návrhu státní zástupkyně. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Dva prsteny skončily v Olomouci

Dvaadvacetiletý Roman Gurvay, který na rozdíl od svého komplice činu litoval, naopak s rozsudkem souhlasil. Soud mu k podmínce stanovil čtyřletou zkušební dobu.

Krátce po odchodu z restaurace Gurvay ukradl ženě mobil, aniž by cokoli zazanamenala. Prsteny, které ženě vzal při přepadení, věnoval své přítelkyni, která je shodou okolností Kolčákovou příbuznou. Později se ale šperků zbavil, skončily v jedné z olomouckých zastaváren. "Držel jsem ji za ruku, ona jen říkala: Nechte toho," popsal loupež Gurvay. "Nikdy jsem neukradl ani špendlík. Starám se o rodinu, platím nájem, dělám všechno, jak má být. Strašně toho lituji a vypovídám pravdu," řekl soudci. Gurvay tvrdí, že na loupeži se s Kolčákem nijak nedomlouval. "Přišlo to tak najednou samo," uvedl. Kolčák s jeho výpovědí nesouhlasil, nelíbilo se mu například komplicovo tvrzení, že při loupeži na ženě klečel.

„Obžalovaní stáli před soudem každý ve zcela jiné pozici,“ vysvětlil předseda senátu rozdíl v trestech. Když se zeptal Kolčáka, jaké jsou jeho vztahy s Gurvayem, odpověděl starší z obžalovaných: "Vůbec se spolu nebavíme, nesnesem se. Jsou tam soukromé důvody."