Zločin se odehrál předposledního srpnového dne loňského roku v Ostravě-Zábřehu. Vrah a budoucí oběť se vůbec neznali. Po náhodném setkáni šli společně do restaurace. Přesné detaily si prý Janoušek kvůli silné opilosti nepamatuje. Když odcházeli, vyzval jej Herman, aby šel za ním. „Řekl, že mi něco ukáže,“ vzpomínal před soudem mladý vrah. Původně si myslel, že půjdou k němu domů. Dotyčný jej ale odváděl za garáže směrem do lesa. Janoušek se ho proto zeptal, zda náhodou není homosexuál. Herman na to reagoval tím, že do Janouška dvakrát strčil. To obžalovaného rozlítilo natolik, že si začal počínat jako smyslů zbavený.

„Srazil ho na zem, klekl si na něj a opakovaně jej udeřil pěstí zejména do oblasti hlavy, obličeje a horní části trupu, následně ho již ležícího kopal, převážně do břicha a hlavy, zároveň mu opakovaně našlápl nohou do obličeje,“ konstatoval státní zástupce. Muž utrpěl řadu závažných poranění, mimo jiné natržení sleziny. Bezprostřední příčinou smrti bylo udušení po vdechnutí krve.

Janoušek se k činu přiznal. „Bil jsem ho hlava nehlava,“ řekl při výslechu. Své jednání označil jako zkrat. „Lituji toho, do smrti se s tím nevyrovnám,“ řekl Janoušek, který se opakovaně omluvil příbuzné oběti, jež hlavní líčení sledovala.

Janoušek měl po činu muži prohledat a z peněženky mu vzít platební kartu. Vzápětí odešel do nedaleké restaurace, kde servírce řekl, aby přivolala záchranku a policii. Janoušek v té souvislosti zdůraznil, že kdyby se nepokusil náhodnému známému zajistit pomoc, kriminalisté by jej možná vůbec nevypátrali. S obětí jej totiž podle něj vůbec nic nespojovalo.