"Komisař z oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství z Ostravy v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření 23letému muži ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací," uvedla k případu mluvčí policie Eva Michalíková.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtman MS kraje Vondrák vyzývá: O Velikonocích ještě zůstaňme doma

Muži měl v době od poloviny měsíce prosince minulého roku až do února tohoto roku podvodně vylákat přístupové údaje k účtům na sociálních sítí své známé. Pod záminkou smyšlené legendy napsal kamarádce, že našel její fotografie na erotických stránkách.

Neexistující kamarád

"I přesto, že se to nezakládalo na pravdě, měl nabídnout pomoc přes kamaráda, který umí s počítači a dokonce pracuje pro Policii ČR a fotografie umí odstranit. Nakonec poslal ženě telefonní číslo na „smyšleného kamaráda“, kterého má kontaktovat. Číslo však bylo na jeho osobu. Žena ve věku 25 let všemu uvěřila, kontaktovala muže a nakonec mu sdělila všechny přístupová hesla, které po ni požadoval," popsala Michalíková.

Vandal nasprejoval hákové kříže kde se dalo.
Ostrava má asi nejstaršího sprejera v republice. Maloval hákové kříže

Mladý podvodník se měl „nabourat“ na sociální účty od ženy, které celé zkontroloval. Následně měl přes NICK ŽENY napsat několik vzkazů jejím přátelům. Vzhledem k tomu, že poškozená měla stejná hesla do všech účtů na internetu, měl se ji pachatel nabourat i do mailové adresy.

"Do výslechu podezřelý uvedl, že důvodem jeho jednání bylo podezření, že žena měla neoprávněně nakládat s jeho osobními údaji po internetu. Proto se chtěl přesvědčit, zda tomu tak bylo. Dále sdělil, že svého jednání velice lituje, podezření se nepotvrdilo a dokonce měl ženě napsat omluvný dopis," doplnila závěr mluvčí.

Katastrofa letadla Tu-154 u Smolensku z roku 2010, při níž zahynula řada předních polských předních politických a vojenských představitelů, kteří letěli uctít památku obětí Katyňského masakru
Kellner rozšířil černý seznam. Letecké havárie nepřežili politici i sportovci

Vzhledem k tomu, že byl v minulosti za obdobný skutek pravomocně odsouzen a potrestán, nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Policisté doporučují

Policisté proto znovu doporučují veřejnosti obezřetnost při vytváření svých účtů či hesel, a to nejen na internetu.

Nepoužívejte jedno heslo do více účtů.

Nesdělujte své údaje jiným osobám, byť je můžete považovat za přátelé, tím budete minimalizovat možnost nabourání se do svého soukromí.

Chraňte sami sebe a předcházejte tak problémům.