Tvrdí, že jeho bratr týrá jejich 85letou matku, která byla předloni zbavena svéprávnosti z důvodu Alzheimerovy choroby. Opatrovník podle stěžovatele ženu bez jejího souhlasu také fotografuje v choulostivých pozicích a svým jednáním vážně ohrožuje její zdravotní stav.

Soud mu ale neuvěřil. Kauza se týká jedné beskydské obce na Frýdecko-Místecku, jména redakce vzhledem k okolnostem případu nezveřejní. „Má matka byla zbavena svéprávnosti na návrh mého bratra. Stalo se tak bez mého vědomí," uvedl muž s tím, že dlouhodobě pobýval v zahraničí. Při návštěvách prý zjišťoval, že matka značně ubývá na váze, nosí špinavé oblečení a očividně trpí nedostatkem hygieny. Převážnou část dne měla žena trávit sama v uzamčeném a nevětraném domě a bez přístupu k jídlu. Tak to alespoň popisuje v návrhu na změnu osoby opatrovníka ze září 2013, kterým se zabýval frýdecko-místecký soud.

„Denní stravu jí poskytoval nedostatečnou a hlavně nechutnou. Z těchto důvodů jí vždy hlady velmi hlasitě kručelo v břiše. Jelikož měla velký hlad, vyjídala lžící či prstem zdravotní krémy, lékařské masti a léky určené na ošetření nohou, které byly v jejím dosahu," píše se ve zmíněném návrhu, který má Deník k dispozici.

Podle muže je bratr konfliktní typ člověka. Své jednání prý již zjevně nedokáže sám kontrolovat. „Důkazem jsou i fotografie, které sám vyhotovil a na kterých si vyfotografoval naši matku bez jejího souhlasu při vykonávání tělesných potřeb a koupání," tvrdí navrhovatel.

Okresní soud nyní rozhodl, že osoba opatrovníka se nemění. Důkazy zřejmě vyhodnotil jako nedostatečné. Jak v soudní síni argumentoval opatrovník nemocné ženy, není jasné.

Nechtěl totiž, aby byl u jednání přítomen zástupce tisku, a soud jeho přání akceptoval.

Případy, u kterých je podezření na „týrání svěřené osoby" a „týrání osoby žijící ve společném obydlí", nejsou v regionu až tak ojedinělé. „Těchto trestných činů jsme loni šetřili celkem sedm," řekl redakci frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. „Musím podotknout, že se jedná o závažnou trestnou činnost a naši policisté velice důkladně a pečlivě shromažďují a prověřují veškeré informace a důkazy, které vedou k řádnému objasnění všech okolností a skutečností daných případů," zdůraznil. Připomněl ale, že zejména s ohledem na trestní řád nelze zveřejňovat informace, které by ohrozily objasnění případů a které by vedly ke zjištění totožnosti poškozených.