V lednu letošního roku ve Frýdku-Místku ubil svého dlouholetého kamaráda. Ostravský krajský soud mu za to vyměřil sedmnáctiletý trest, který se však zdál Bedáňovi příliš přísný. Proto se obrátil na vrchní soud, kde ale se svými námitkami neuspěl.

„Jeho odvolání jsme zamítli jako nedůvodné. Trest v žádném případě nelze označit za nepřiměřeně přísný, neboť byl ukládán v dolní polovině zákonné sazby, která je patnáct až dvacet let," řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský, podle kterého naopak přicházel v úvahu vyšší trest. Ten ale nebylo možno uložit, protože se proti verdiktu neodvolal státní žalobce.

„Z důvodu absence odvolání státního zástupce nemohlo dojít ke zpřísnění právní kvalifikace, kdy bylo možno uvažovat o tom, že zvlášť závažný zločin vraždy byl spáchán nejen zvlášť surovým způsobem, ale rovněž s rozmyslem a zvlášť trýznivým způsobem. Jak jsem již ale uvedl, z důvodu absence odvolání státního zástupce nebylo toto možno ze strany Vrchního soudu v Olomouci změnit," vysvětlil Lichnovský. O kolik by se Bedáňovi mohl trest zvýšit, nechtěl Lichnovský spekulovat. „Bylo by možno uvažovat o přísnějším trestu, jsme ale v akademické debatě," dodal Lichnovský.

Kamarádi

Bedáň se s obětí velmi dobře znal. Bedáňovi vadilo, že kamarád se o sebe přestal starat a v podstatě rezignoval na život. „Motivem činu byla frustrace obžalovaného ze životního stylu poškozeného, který byl ve vztahu k sobě a okolí pasivní. V podstatě se nestaral o své životní potřeby," uvedl státní zástupce.

Bedáňovi se údajně nelíbilo, že mu známý bral jídlo, upíjel alkohol a především se nestaral o osobní hygienu. V bytě u jejich společné známé, kde dlouhodobě pobývali, se neumýval, výjimkou nebylo ani pokálení se.

Vše vyvrcholilo 4. ledna letošního roku. „Obžalovaný jej opakovaně srazil na podlahu pokoje, kde jej razantně bil pěstmi a kopal do hlavy a hrudníku. Způsobil mu mnohočetná nitrolební poranění a zlomeniny skeletu hrudníku. Poškozený krátce po finální fázi útoku na místě zemřel," popsal situaci žalobce.

Bedáň před soudem připustil, že známému dal občas facku, aby se začal normálně chovat. Surový útok ale odmítl.

Trest by se měl Bedáň odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou.