Podle něj se jedná o zhruba dvacet tisíc korun. Jednání zájemců Stiller označuje za podvodné, navíc uvedl, že dostává vulgární sms zprávy a že mu někdo vyhrožoval fyzickým napadením. Muž se nyní rozhodl popsat svou zkušenost do novin. „Rád bych varoval veřejnost,“ vysvětlil.

Martin Stiller dlouhodobě pracuje v zahraničí, a tak se rozhodl, že svůj byt pronajme. „Několik let jsem tam měl velmi seriozního nájemníka, se kterým jsme velmi dobře vycházeli. Rozhodl se ale bydlet v menším bytě. Podal jsem tedy inzeráty,“ líčí Stiller.

Ze začátku vystupovala slušně

Mezi prvními se mu ozval pár, který zastupovala 28letá Katarina S. z Frýdku-Místku. „Ze začátku vystupovala velmi slušně, a tak jsme se domluvili, že jí byt pronajmu. Pak ale nastalo různé zdržování, které se táhlo týdny. Při sepisování smlouvy najednou vyšlo najevo, že si nepřeje, aby v nájemní smlouvě byl uveden její partner. Prý by tak přišla o dávky na výchovu dětí a podobně. Nechtěl jsem jí dělat nějaké problémy, a i když jsem tušil komplikace, tak jsem na její žádost přistoupil. Doladili jsme detaily, ale těsně před podpisem smlouvy vyšlo najevo, že nemají na celou kauci a že by to rádi rozdělili do více splátek. Opět jsem nechtěl nic komplikovat, kauci jsem jim rozdělil a vyšel jim vstříc. Smlouva byla připravena a vytištěna,“ vyprávěl Stiller.

Říká, že den před schůzkou a podpisem smlouvy mu Katarina S. najednou napsala, že nemá hotovost na kauci, kterou měla složit při podpisu. Chtěla, aby platbu odložil na den předání klíčů.

Podpis smlouvy se uskutečnil 22. ledna, pronájem začal platit prvního února. „Protože jsem mezitím odmítl další zájemce o byt právě kvůli Katarině S., přistoupil jsem narychlo i k této její podmínce, hlavně proto, abych tu starost s bytem měl již takzvaně z krku. Ve smlouvě bylo vše zakotveno, smlouva se řádně podepsala a kauce a klíče měly být předány podle smlouvy o pár dní později,“ shrnul Stiller.

Že si vše rozmyslela, oznámila esemeskou bez podpisu

Právě o pár dní později ale nastal zásadní obrat. „Z neznámého čísla mi, bez jakéhokoli podpisu či identifikace, poslali strohou sms zprávu, že to mám omluvit, ale že ten byt neberou, že nemají peníze na nájem. Když jsem na toto číslo odpověděl esemeskou, tak mi napsali, že si to paní rozmyslela, že nemá na placení nájmu, že je ve špatné finanční situaci a ať si najdu někoho jiného,“ uvedl Stiller.

„Jenže to už jsme více než tři týdny byli na pronájmu s Katarinou S. dohodnuti a během té doby jsem veškeré další zájemce už odmítal, neboť mě několikrát ujistila, že byt opravdu berou. A pak ještě podepsala smlouvu. Když jsem jí volal na její oficiální i na to neznámé číslo, nikdy mi to nezvedla. Akorát jednou se mi ozvala jakási paní, která se představila jako matka přítele od Katariny S. A ta mi začala hned sprostě nadávat, vyhrožovat a jak se říká, „posílat někam“. Vůbec nebrali v potaz, že smlouva byla podepsána a že je platná dnem podpisu, ne ode dne nastěhování, což je takto samozřejmě ze zákona u každé smlouvy a je to uvedeno i v dané smlouvě,“ divil se Martin Stiller.

„Vůbec nechápu, proč šla Katarina S. na prohlídku bytu, když věděla, že nemá peníze. V inzerátu byla cena napsána, při prohlídce znovu řečena, pak ještě několikrát černé na bílém to bylo ve smlouvě, kterou jsme asi dva týdny dolaďovali. A stejně tak to bylo černé na bílém v den podpisu smlouvy, kterou obě strany podepsaly,“ poznamenal.

Výhrůžky fyzickým napadením, vulgární e-maily

Stiller říká, že se ženu snažil nesčetněkrát kontaktovat, ale nikdy mu telefon nevzala. „Jedenkrát mi to zvedl její partner. A ten mi začal vyhrožovat fyzickým napadením. Když jsem mu vysvětloval, jak se věci mají a aby podali řádně výpověď smlouvy nebo navrhli dohodu o ukončení pronájemní smlouvy, tak mi položil telefon. Od té doby mi poslal už jen několik sprostých sms zpráv plných nadávek a vyhrožování. Všechny tyto esemesky a e-maily plné vulgárností mám pro všechny případy archivované,“ upozornil Stiller. Podle něj později Katarina S. nakonec písemnou výpověď podala, v ní však paradoxně platnost smlouvy popřela.

„Pak tedy nechápu, proč dávala výpověď smlouvy, která podle ní není platná. Samozřejmě platná byla. A její argument, že smlouva není platná od 22. ledna, kdy byla podepsána, je zcela scestný. I když podala onu výpověď, tak nikdy nájemné na březen nezaplatila, a to byla v takzvané výpovědní lhůtě, která podle zákona i smlouvy činí dva měsíce,“ řekl Stiller.

„Katarina S. je tedy podle smlouvy až do konce března nájemkyní bytu, a je tedy povinna nájemné zaplatit. Což nikdy neučinila a mně tak oficiálně blokovala celé dva měsíce byt. A já tam nemohl žádného nového zájemce nastěhovat. Tím mi vznikly nemalé dvouměsíční náklady,“ upozornil Stiller s tím, že šlo například o sestavení smlouvy, zbytečné cestovné do Frýdku-Místku ze zahraničí nebo vysoké poplatky za roamingové hovory z ciziny. Muž spočítal, že jen ztráta na nájemném a službách dělá téměř 17 tisíc korun, další zmíněné výdaje přesáhly tři tisíce korun. „Celkem mi tedy Katarina S. způsobila škodu zhruba 20 tisíc korun, a to nemluvím o těch starostech, komplikacích a ztraceném čase,“ uvedl Stiller. Když o své zkušenosti mluvil s odborníky z realitní branže, byl prý upozorněn, že se v tom může skrývat ještě další „dvojitý“ podvod, o kterém nic netušil.

„Smlouva byla sepsána v sobotu 22. ledna a pak následně odvolána anonymní esemeskou v pondělí odpoledne. A do té doby mohla Katarina S. s danou nájemní smlouvou jít zažádat o trvalé bydliště do mého bytu a zároveň o ony podvodně nárokované přídavky na bydlení a výchovu jejích tří nezletilých dětí. Neboť podle smlouvy v bytě vlastně nebydlí, a tedy nemá ani žádného partnera. Jinak by samozřejmě o jakékoli přídavky ze strany státu přišla,“ uvedl Stiller. Podle svých slov proto kontaktoval úřady, věc nahlásil a nechal zablokovat možnost přihlášení ženy na jeho na adrese.

Nic nezaplatila, byt však nelze nikomu jinému pronajmout

„Od podpisu smlouvy uběhly již dva měsíce. Katarina S. je, i když stále nic nezaplatila, nájemníkem mého bytu, a já ho podle zákona nemohu nikomu jinému pronajmout. Není možné se s nimi spojit, nekomunikují,“ shrnul. Říká, že mu tak nezbylo nic jiného než popsat svou zkušenost novinám. „Chci, aby se o tom dozvědělo co nejvíc lidí, aby si na tyto lidi dali pozor. Zákonnou cestou se vydám, jakmile uplyne výpovědní lhůta a vyprší všechny zákonné limity pro zaplacení. Podvodníci a vychytrálci musí být potrestáni,“ je přesvědčen Martin Stiller.

Deník se v minulých dnech pokoušel Katarinu S. kontaktovat. Redakce se sice dovolala na její mobilní telefon, dotyčná však tvrdila, že ženu tohoto jména nezná. Že se Katarina S. v telefonu zapírala, později nechtěně prozradil její přítel. Ten totiž při jiném hovoru prohlásil, že redaktor se ženou již mluvil. Věc prý nechtějí jakkoli komentovat. „Ne, my vůbec nemáme zájem. Nevolejte nám,“ řekl muž na dotaz, zda se chtějí k verzi Martina Stillera vyjádřit.