Tehdy zabil svého soka v lásce. Matějka po celou dobu tvrdil, že jednal v nutné obraně. V roce 2007 jej krajský senát poslal na deset let za mříže. Rozsudek o několik měsíců potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Matějkův obhájce však poslal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Ten původní verdikt zrušil a nařídil nové jednání s tím, aby krajský soud znovu pečlivě zvážil všechny okolnosti případu. Mimo jiné poukázal na znalecké závěry, podle kterých má Matějka v případě konfliktů snížený práh vnímání vlastního ohrožení.

Hádka

Tragédie se stala v prosinci roku 2006 v prodejně Večerka na Makarenkově ulici v Havířově. Obchod patřil Matějkovi a jeho družce. V té době ale prožívali partnerskou krizi, během níž si našla o řadu let mladšího přítele. S ním osudného dne přišla do večerky. Uvnitř byl Matějka s prodavačkou. Družka je podezřívala, že mají poměr. Kvůli tomu se bývalí partneři pohádali. V té chvíli do sporu zasáhl nový přítel, který Matějkovo chování považoval za nevhodné.

Incident

„Vystartoval po obžalovaném,“ konstatovala soudkyně s tím, že smrtící konflikt tím vlastně vyvolal. Mladší a fyzicky zdatnější muž se na Matějku vrhl a začal jej bít. Vyhrožoval mu také zabitím a hodil po něm i těžký skleněný popelník, který jej těsně minul. Matějka ve strachu utekl do chodby, kde byly uskladněny pivní sudy. Při dalším útoku mezi ně upadl. V té chvíli si všiml na zemi ležícího kuchyňského nože, který vzal do ruky.

Matějka tvrdí, že s ním protivník prudce škubl a pak jej obrátil proti sobě. Tím došlo ke kontaktu a údajně nechtěnému bodnutí do oblasti nadbřišku.

Vážná zranění

Muž utrpěl velmi vážná zranění, včetně krvácení do dutiny břišní. Matějka pak telefonem přivolal záchranku a policisty. Zraněný muž ale později zemřel.

Jak zdůraznila soudkyně, přestože je zřejmé, že inciátorem konfliktu byla budoucí oběť, verze Matějky o surovém útoku neodpovídá pozdějším lékařským zjištěním. Podle senátu by Matějka musel mít na těle podstatně více podlitin. Navíc způsob, jak popsal bodnutí, označila znalkyně – soudní lékařka – za krajně nepravděpodobný.

Měl strach

Významnou roli sehrál posudek další znalkyně – z oboru klinické psychologie a psychiatrie. Ta konstatovala, že Matějka má neurotickou strukturu osobnosti a projevy agrese vnímá více než běžná populace. V době útoku se tak mohl domnívat, že je přímo ohrožen na životě.
Po zvážení všech okolností ale soud dospěl k závěru, že nešlo o nutnou obranu. „Způsob obrany byl nepřiměřený rozsahu útoku,“ řekla soudkyně, která zdůraznila, že hranice mezi nutnou obranou a jejím překročením je velmi tenká. V tomto případě však došlo k jejímu překročení.

Menší trest

Soud s ohledem na všechny okolnosti uložil nyní podstatně mírnější trest – čtyřletý, který by si měl Matějka odpykat ve věznici s ostrahou. Matějka se ale proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, kde chce docílit osvobozujícího verdiktu.

„Já se cítím nevinný. Měl jsem obavu o svůj život. Ten nůž jsem vzal v krajní nouzi,“ řekl po vynesení rozsudku Matějka, který je souzen na svobodě. Z vazby, kde strávil přibližně čtrnáct měsíců, byl propuštěn na základě rozhodnutí Nejvyššího soud v Brně. Paradoxně nyní znovu žije se svou družkou, která stála na počátku celé tragédie. „Psát jsme si začali již v době, kdy jsem byl ve vazbě. Dá se říct, že jsme si vzájemně odpustili. Ona chybovala, já měl ale také máslo na hlavě,“ řekl Matějka, který věří, že se svým odvoláním u vrchního soudu uspěje. V opačném případě by musel znovu za mříže. Podle zákona však může po odpykání poloviny trestu požádat o podmíněné propuštění na svobodu. Do této doby se počítá i čtrnáct měsíců strávených ve vazbě – žádost by tak mohl podat po deseti měsících.