"Podezřelou osobou se nakonec ukázal syn zemřelého (r. 1967). Po jeho výslechu se potvrdilo, že i po smrti otce na jeho účet, který nebyl zrušen, ČSSZ ve dvou případech zaslala starobní a vdovský důchod," uvedla mluvčí policie Eva Michalíková.
Důvodně obviněný muž ve svém výslechu uvedl, že měl veškeré přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví svého zemřelého otce. Peníze, které tam po jeho smrti přišly, z části přeposlal na jiný účet, ke kterému měl přístup a následně tyto použil na pohřeb otce, ale také pro své potřeby.
"I přesto, že si měl být vědom, že tyto finance neoprávněně použil, myslel si, že by na ně mohl mít z části nárok. Svého jednání muž lituje. Komisařka zahájila trestní stíhání proti 53letému muži z Třince a obvinila ho ze spáchání přečinu podvodu. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," doplnila mluvčí a upozorňuje: "Tímto bychom chtěli připomenout veřejnosti, že i v takových smutných a nelehkých situacích je nutno myslet na téze zákona a těmi se také řídit."
Kriminalisté řešili také úvěrový podvod
V minulých dnech komisař z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření 28leté ženě ze spáchání pomoci k přečinu úvěrového podvodu.
"Důvodně podezřelé ženě je kladeno za vinu, že jako obchodní zástupkyně nebankovní společnosti měla dopomoci k získání finančního úvěru svému klientovi. Fiktivně měla uvést údaje jak o zaměstnavateli, tak o výdělku, přestože věděla, že je žadatel nezaměstnaný. Jako „odměnu za zprostředkování úvěru“ si měla říct o částku 2 tisíce korun. Nic nebránilo k vyplacení a žadatel odešel ze schůzky o 12 tisíc korun bohatší," uvádí mluvčí policie Eva Michalíková.
"Vzhledem k tomu, že splátky úvěru řádně nehradil, společnost proti muži podala trestní oznámení. Žadateli (r. 1988) již bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu úvěrového podvodu v měsíci srpnu 2020. Nyní ženě za její jednání hrozí dvouletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti," dodala mluvčí.