Devět let stráví za mřížemi čtyřiadvacetiletý muž z Třince, který více než dva roky sexuálně zneužíval svou nevlastní šestnáctiletou sestru. Navíc jí vyhrožoval zabitím, pokud někomu něco řekne. S definitivní platností o tom ve středu rozhodl odvolací Vrchní soud v Olomouci.

Potvrdil tak výši trestu, kterou zvrhlíkovi v srpnu letošního roku uložil Krajský soud v Ostravě. Muž se domáhal výrazného snížení trestu s tím, že se nejednalo o znásilnění, ale dobrovolný pohlavní styk, rovněž odmítl, že by sestru zastrašoval. Soud mu ale neuvěřil. „Vrchní soud pouze upřesnil právní kvalifikaci, což ale nemělo vliv na otázku viny a trestu,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Proti devítiletému verdiktu již není odvolání. Rozsudek nabyl právní moci.

Ke zločinům docházelo v jednom z třineckých rodinných domů v době, kdy matka sourozenců byla v práci. Vzhledem k tomu, že do zaměstnání chodila brzy ráno a vracela se až večer nebo v noci, měl muž dostatek času ke zrůdnostem. Svou sestru nejprve osahával, jeho brutalita ale postupně narůstala.

Poprvé ji znásilnil v době, kdy jí bylo třináct let. Pomocí opasku nebo prádelní šňůry ji přivazoval k posteli či plastové trubce. V obavách, že by mohla křikem přivolat pomoc, jí do úst dával kapesník. Někdy si ji i fotil. Ani to však nevedlo k jeho plnému uspokojení. Při znásilňování používal i obušek a mrkev, kterou ji zasouval do intimních míst. Nutil ji také k tomu, aby se s ním dívala na pornonahrávky. Poté dívce vyhrožoval, že pokud něco řekne matce nebo policii, tak ji zabije. Zastrašoval ji také tím, že skončí ve výchovném ústavu či jiném zařízení. Znalci u něj nezjistili žádnou sexuální úchylku.

Podle expertů stály za zneužíváním a perverzními praktikami problémy s navazováním bližších vztahů se ženami. Sestra utrpěla psychotrauma, které zřejmě zanechá následky na celý život.