Využili toho, že jeden z nich pracoval pro firmu Provident, a sepisovali smlouvy s vědomím, že půjčky nikdo splácet nebude. Soud hovoří o škodě 187 tisíc korun, poškozená firma ovšem po mužích kvůli úrokům z prodlení požaduje více než 350 tisíc korun. Ty však musí vymáhat občanskoprávní cestou.

Za šestnáct skutků dostal podmínku

Dosud netrestaný Miloslav Herzán dostal za podvod a zpronevěru 18 měsíců podmíněně. Ve zkušební době bude tři roky. Právě on u Providentu krátce pracoval, a to jako obchodní zástupce. Když firma přišla na nesrovnalosti, nařídila audit a případ si převzala policie. S podmínkou vyvázl i přesto, že mu žalobce prokázal 16 dílčích útoků.

Smlouvy sepisovali v podchodu

Doklady s údaji většiny „klientů“ Herzánovi poskytoval recidivista Václav Kimlička. „Ti lidé říkají, že smlouvy nepodepsali,“ upozornil předseda senátu. Pětačtyřicetiletý Herzán tvrdí, že o podvodech neměl ani tušení, senát mu ale neuvěřil. „To si lze jen těžko představit. Je zcela evidentní, že věděl, o co se jedná,“ poznamenal soudce s tím, že smlouvy byly sepisovány za podezřelých okolností. „Například v jakémsi podchodu. To je zcela nestandardní postup,“ podivil se soudce.

Pětadvacetiletý Kimlička dostal 3,5 roku nepodmíněně. Jde však o souhrnný trest k předchozímu případu, v němž mu krajský soud pravomocně vyměřil 3 roky za loupež. Frýdecko-místecký soud mu přitom původně udělil 26 měsíců. - více ZDE

Sedmkrát trestaný Kimlička tvrdil, že tříletý trest je už dostatečný a jeho další navýšení není nutné. Předsedu senátu tím ale rozesmál. „Vy sám tušíte, že to není možné. Pokud byste byl čistý jak lilie a byl by to jeden útok, tak bychom o tom uvažovali. My jsme vám přidali pouze šest měsíců, vy si zasloužíte o hodně vyšší trest,“ upozornil Kimličku.

Soudce: Doufám, že se už neuvidíme

„Máte více záznamů v rejstříku trestů – a nedáte si pokoj. Já doufám, že už se tady neuvidíme, i když vzhledem k vaší osobě o tom mám pochybnosti,“ konstatoval soudce. V průběhu hlavního líčení ho šokoval i počet přestupkových řízení, v nichž mladík figuroval: „Kvanta, hory, to snad nejde ani spočítat.“

Kimlička se podle rozsudku podílel na škodě 128 tisíc korun.

Třetím odsouzeným je třicetiletý Roman Staník, jenž ve třech případech smlouvy za klienty podepsal. Muž si myslí, že zákon neporušil, soudce ho však upozornil, že i toto je trestné.

Také Staník byl v minulosti několikrát ve vězení. Tentokrát však vyvázl s desetiměsíčním podmíněným trestem, protože se přiznal, chce zaplatit škodu a snaží se vést řádný život. Podle soudce nebyl organizátorem podvodů, navíc škoda, na které se podílel, dosáhla „jen“ čtyřicet tisíc korun. „Váš postoj k životu se změnil. Máte poslední šanci, abyste se vzpamatoval,“ slyšel muž v soudní síni. Ve zkušební době třiceti měsíců bude pod dohledem probační a mediační služby. Kimlička i Staník byli odsouzeni za pomoc k trestnému činu podvodu.

Rozsudek zatím není pravomocný.

Firmu Provident, která chce po mužích zhruba 350 tisíc korun, soudce odkázal na občanskoprávní řízení. Mimo jiné proto, že její zástupci se na jednání „nebyli schopni řádně připravit“.

Nejznámějším případem, který frýdecko-místecký soud řeší v souvislosti s firmou Provident, je kauza třinecké recidivistky Dany Bartulcové. Proces, který trvá od dubna 2006, bude pokračovat příští týden. - více ZDE