Waldemar Machej podle obžaloby zazvonil u vchodu s tvrzením, že je přítel. Když poškozená žena otevřela dveře, 34letý muž je rozrazil, svou oběť srazil na zem a začal ji bít. Ženě se sice podařilo utéct do obýváku, tam ji ale útočník povalil na gauč a několikrát ji udeřil pěstí do obličeje. Zároveň požadoval peníze. Napadená žena nakonec utekla do ložnice, kde spala její matka, skončila však na posteli, na které ji Machej opět stejným způsobem napadl.

Starší z žen útočníkovi řekla, že zavolá policii, Machej jí ale odpověděl, že pokud to udělá, tak je obě zabije. Poté, co se muž přesvědčil, že mu ženy odevzdaly celou hotovost z peněženky, se i s telefony vypařil. Se svou obětí se zná. Přestože měl na sobě kapuci, žena jej během přepadení poznala. Lékaři na chirurgické ambulanci zjistili, že má rozsáhlé podlitiny v obličeji, zraněný loket a několik tržných ran.

Nic si prý nepamatuje, ale omluvil se

Machej, jemuž po činu naměřili 2,37 promile alkoholu, si prý incident nepamatuje. „Byl jsem po výkonu trestu, měl jsem radost. Nehledal jsem záminku, jak spáchat trestný čin,“ řekl pouze. Ženě se omluvil dopisem, který poslal z vazby.

„Není schopen vysvětlit, zda byl vůbec na místě činu a zda se jednání dopustil. Připouští, že pod vlivem alkoholu mohl být agresivní, tomu se nijak nebrání,“ uvedla jeho advokátka s tím, že muž nebyl při útoku tak úplně příčetný. „Případ je vážný, ale alkohol sehrál značnou roli. Pokud by byl střízlivý, určitě by se takového jednání nedopustil. To je podstatná okolnost,“ řekla advokátka. Žádala, aby nebyl udělen „likvidační“ trest, protože Machej je podle ní osoba poněkud mladá a nadějná. „Pokud není pod vlivem alkoholu, je to naprosto dobrosrdečný, mírumilovný a společenský člověk.“

Senát zvažoval desetiletý trest

„Zvažovali jsme trest osm až deset let, ale dali jsme ještě jednu šanci,“ řekl předseda senátu. Machej, jenž má dosud v rejstříku deset záznamů, byl odsouzen za loupež, vydírání a porušování domovní svobody. Soud mu navíc nařídil ústavní protialkoholní léčbu. „On měl už x krát možnost požádat si o léčení. Neudělal to, naopak vždy páchá závažnou trestnou činnost,“ upozornil soudce. Podle něj senát zohlednil, že muž se konečně musí své závislosti zbavit, a vše proto řešil „takto mírným trestem.“

Svědci viděli i komplice

V případu byl odsouzen i stejně starý David Dyntar, a to za podílnictví. Dostal dva roky nepodmíněně, přičemž senát mu navýšil dvanáctiměsíční trest, který mu teprve 21. dubna vyměřil ostravský krajský soud.

Jedenáctkrát trestaný Dyntar, jenž stejně jako Machej pochází z Dolní Lištné, podle svých slov do vězení nastoupí ve čtvrtek 21. května. Muži spolu popíjeli a do Vendryně odjeli společně. Dyntar sice odmítá, že by měl s loupeží cokoli společného, jenže ho usvědčují svědci. „Věděl, že Machej násilím vnikl do cizího domu, musel vědět, že peníze a mobilní telefony získal z trestné činnosti,“ řekla státní zástupkyně s tím, že jeden z uloupených mobilů Dyntarovi vypadl z kapsy před budovou třineckého policejního oddělení.

„Měl smůlu v tom, že se mezitím změnil zákon - za trestný čin podílnictví byl trest do jednoho roku, teď je to už do čtyř let,“ konstatoval soudce k udělení souhrnného trestu.

Machej má ženě splácet pět tisíc korun, část hotovosti a telefony už poškozená dostala zpět. Senát oba recidivisty poslal do věznice s ostrahou, muži si však ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Kam dál? Za surový útok před třineckým panelákem dostal mladík šest let