Nejvyšší soud v Olomouci totiž zrušil v celém rozsahu loňské rozsudky okresního a krajského soudu, které se týkaly takzvané vodovodní kauzy. V ní byli obviněni, obžalováni a odsouzeni Miroslav Molin, Zdeněk Škuta, Jaromír Kafonek a Jaroslav Heczko, tedy čtyři současní či bývalí hnojničtí radní, a to za to, že při údajně zmanipulované veřejné zakázce zvýhodnili živnostníka Vratislava Voznicu.

Frýdecko-místecký soud loni v dubnu muže potrestal podmíněnými tresty a pokutou 25 tisíc korun, po odvolání případ řešil Krajský soud v Ostravě, který v prosinci rozhodnutí o vině potvrdil: obžalovaným ale nepatrně snížil podmínky a zrušil peněžité tresty.

Miroslav Molin už před rokem naznačoval, že ještě zvažuje možnost dovolání k Nejvyššímu soudu. „Nic jsem neudělal, nic jsem nespáchal," prohlásil. Dovolání skutečně podal – a Nejvyšší soud mu dal nyní za pravdu. „Je to příjemný vánoční dárek. A příjemné zjištění, že i kauzou v tomto rozsahu se Nejvyšší soud zabývá," řekl Deníku Miroslav Molin s tím, že na Nejvyšší soud se neobrátil sám.

„Podal to i inženýr Heczko. Ostatní už asi chtěli mít klid a pokoj. Přišlo to poštou v pondělí, jsme rádi, že se na nás nepohlíží jako na zločince, a že se prokázalo to, co jsme po celou dobu tvrdili - že jsme nevinní," uvedl starosta.

Podle Nejvyššího soudu by se přitom celá kauza měla vrátit před okresní soud. „Na jednu stranu je to tedy krásný vánoční dárek, na druhou stranu to ještě není ukončeno. Ale potěšilo mě, že se kauzou v rozsahu šest set tisíc korun vůbec někdo zabýval, i když vrchní státní zástupce to Nejvyššímu soudu nedoporučoval. Justice se asi opravdu snaží pracovat objektivně," míní Miroslav Molin.

Nedávno stanul před frýdecko-místeckým soudem znovu. Čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku, podle senátu ale zákon neporušil. „Žalovaný skutek není trestným činem," shrnul v listopadu předseda senátu.

Miroslav Molin nechtěl spekulovat, zda i tato kauza zamíří před krajský soud. „Čeká se na písemné vyhotovení rozsudku. Pokud se státní zástupce odvolá, tak samozřejmě ke krajskému soudu půjdeme a budeme bojovat dál. Nyní je to věc státního zastupitelství. Ale nechci předjímat, je to otevřená kauza a já nemám skleněnou kouli," řekl starosta Hnojníku.