Vrchní soud v Olomouci tento týden jeho odvolání zamítl a původní rozsudek v plném rozsahu potvrdil.

Mýlek loupil v červenci a srpnu loňského roku. Důvodem byla jeho tíživá finanční situace. Čtyřikrát se objevil v Ostravě-Hrabůvce, na poslední výpravu se vydal do Frýdku-Místku.

Obsluze většinou vyhrožoval nožem dlouhým pětadvacet centimetrů. První oběti jej přiložil k boku, jindy jej pouze vytáhl. Barmanky mu v obavách o svůj život vydaly téměř 150 tisíc korun. Uloupené peníze Mýlek potřeboval na splácení svých dluhů. Jedna z žen utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, která je kvalifikována jako těžké zranění. Mýlkovi tak hrozilo pět až dvanáct let vězení. Přestože mu ostravský soud uložil trest jen mírně nad spodní hranicí, Mýlek s ním nesouhlasil.

U odvolacího Vrchního soudu v Olomouci se tento týden domáhal změny verdiktu. Argumentoval mimo jiné svou bezúhonností a také tím, že se sám přihlásil policii. Navíc tvrdil, že nikomu nechtěl ublížit. Vždy se prý snažil o to, aby měl situaci pod kontrolou a nedošlo k žádným zraněním. Soud ale jeho obhajobu neuznal. „Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné. Krajský soud zcela správně rozhodl o vině i trestu. Nebyl důvod cokoliv měnit,“ řekl Deníku mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Shodou okolností před několika dny se odvolací vrchní soud zabýval podobným případem, který měli na svědomí dva mladíci z Frýdku-Místku. První z nich s maketou pistole nebo nožem v ruce přepadl šest barů a heren ve Frýdku-Místku, druhý mu asistoval u tří loupeží. Jeho úkolem bylo zjistit, zda uvnitř nejsou zákazníci. Poté vyšel ven a komplici dal znamení. Jedna z barmanek utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu.

Hlavní aktér byl původně odsouzen ke čtyřem rokům vězení, druhý vyvázl s podmínkou. Vrchní osud ale verdikt výrazně zpřísnil. První z násilníků dostal místo čtyř let šest a půl roku vězení. Druhý půjde na pětlet za mříže