Tři z nich se například v lednu vloupali do restaurace Čertův mlýn a z podniku si odnesli cigarety, alkohol a finanční hotovost. Soud trestal i násilné vniknutí do prodejny tabáku na jablunkovském Mariánském náměstí, ze které zmizely cigarety za 14 tisíc korun a dva tisíce v hotovosti.

Na náměstí si zloději vybrali i trafiku s prodejnou mobilních telefonů, odkud ukradli cigarety za šestnáct tisíc korun. V prodejně se smíšeným zbožím brali bižuterii a textilní výrobky za více než čtyři tisíce korun, navíc po sobě zanechali velkou spoušť. „Byl tam hrozný binec, zboží bylo různě vytaženo a porozhazováno,“ poznamenal soudce.

Kradli v podmínce

Podle něj ale nelze mluvit o gangu, mladíci jen holdují alkoholu a navzájem se znají. Dva obžalovaní byli navíc usvědčeni pouze z jedné krádeže.

Nejpřísnější trest dostal Jan Břenek, který má za krádež a poškozování cizí věci strávit 18 měsíců ve věznici s dozorem. „Jeho nezřízenost byla obrovská,“ uvedl soudce. Břenek, jenž ani nestihl dostudovat, je od loňského roku v podmínce. Na rozsudek čekal od dubna ve vazbě, ponechal si však lhůtu pro odvolání.

Filip Bilko si má krádež odpracovat. Pokud trest 200 hodin obecně prospěšných prací (OPP) nevykoná, hrozí mu vězení, protože i on je v podmínce.

Nejstarším z odsouzených je Michal Pauli. Také jeho chtěl žalobce poslat za mříže, zejména proto, že Pauli dostal v létě u frýdecko-místeckého soudu trest 380 hodin OPP, který ještě ani nezačal vykonávat. „Tento alternativní trest neměl na obžalovaného vliv,“ upozornil státní zástupce.

Pauli ve středu vyvázl s podmínkou, s trestem 18 měsíců a zkušební dobou 30 měsíců souhlasí. Šest měsíců podmíněně dostal Patrik Szegény. Zatím nemá záznam v rejstříku trestů a jako jediný se ke krádeži nepřiznal. „Vinu přiznávám jedině v tom, že jsem o trestné činnosti Břenka věděl a neudal jsem ho. Bylo mi čerstvě osmnáct, nevěděl jsem, že i za to mám trestní odpovědnost,“ tvrdil.

Podle soudce je ale usvědčován například kamerovým systémem. Okradeným podnikatelům již mladíci část škody zaplatili, podle rozsudku jim chybí splatit zhruba sedm tisíc korun.