Je obžalován ze čtyř ozbrojených přepadení čerpacích stanic na Frýdecko-Místecku. Odnesl si padesát tisíc korun. Vše zvládl 18. září loňského roku během několika desítek minut. Hrozí mu pět až dvanáct let vězení. Peníze použil k vyrovnání dluhů na výživném, ze zbytku chtěl zaplatit ubytovnu.

Před lupičskými výpravami, které měly částečně vyřešit jeho tíživou situaci, se celý den posilňoval alkoholem. Poté v doprovodu stejně opilého kamaráda Petra Minaříka (40 let), který mu dělal řidiče a v první fázi nic netušil, vyrazil s pistolí v ruce k čerpací stanici.

„Je mi to opravdu velmi líto. Kdybych mohl vrátit čas, udělal bych to, ale už to nejde," řekl Jindrák, který se ke všem činům přiznal. „Co stojí v obžalobě, je pravda. Stalo se to přesně tak, jak je uvedeno," řekl Jindrák.

Bez práce a peněz

Jak dále Jindrák prohlásil, v té době se nacházel v zoufalé životní situaci. Zaměstnavatel mu neprodloužil pracovní smlouvu a on skončil na úřadu práce. Nadělal obrovské dluhy a poprvé podle svých slov nezaplatil výživné na svou dceru. „Žil jsem den ze dne. Měl jsem nějaké brigády a snažil jsem se vydělat peníze alespoň na bydlení a výživné," líčil svůj příběh Jindrák. Na dotaz předsedy senátu, proč nepožádal o pomoc rodinu, jen pokrčil rameny. „Nejsem ten, který by škrábal prstíkem a prosil. Byl jsem hrdý – a na to jsem taky doplatil," dodal Jindrák.

Osudného zářijového dne vypil větší množství alkoholu. „Vypil jsem toho velmi mnoho. Popíjel jsem celý den, vlastně až do doby, než jsme vyjeli k první benzince," prohlásil Jindrák. Řidiče mu dělal Minařík, který ve všech případech čekal u čerpací stanice v nastartovaném autě. Jindrák mezitím se zbraní v ruce nutil obsluhy k vydání peněz. Některé z čerpadlářek si psychické následky zřejmě ponesou po celý život. Mířil na ně pistolí a své výhrůžky umocňoval natažením uzávěru pistole. Jedna z žen se dostala do takového šoku, že na jeho pokyny nedokázala vůbec reagovat. Peníze lupiči vydala až její kolegyně.

První tři loupeže Jindrák zvládl během patnácti minut. Poté vyrazil za přítelkyní, které předal dluh na výživném. „Netušila, odkud peníze pocházejí," dodal Jindrák.

Poslední přepadení se odehrálo ve Frýdku-Místku. V té době již policisté věděli, že jim v rajónu řádí „škodná" a hlídali čerpací stanice. Krátce po činu oba muže zadrželi. U řidiče Minaříka dechová zkouška ukázala téměř tři promile alkoholu, podobně byl na tom i Jindrák.

Netušil?

Také Minařík u soudu prohlásil, že je mu líto, co se stalo. Na svou obhajobu, kterou potvrdil i Jindrák, uvedl, že vůbec netušil, co jeho kamarád chystá. Původně chtěli jen na benzinku pro cigarety a pivo. Když se ale Jindrák vrátil s penězi v rukou, bylo mu vše jasné. Přesto ho odvezl k dalším čerpacím stanicím. „Zazmatkoval jsem. Přemýšlel jsem, že ho příště vysadím a ujedu. Ale vždy mě přesvědčil," prohlásil Minařík, který před poslední loupeží kamarádovi řekl, aby přestal. Znovu se však nechal přimět k jízdě. Také Minaříkovi hrozí sazba od pěti do dvanácti let.

Rozsudek by mohl padnout již ve čtvrtek.