Szabová podle obžaloby vloni v prosinci v rodinném domě v obci Sedliště na Frýdecko-Místecku v návalu vzteku několikrát udeřila svou dceru, která později na krvácení do mozku zemřela. Na těle měla i řadu dalších zranění svědčících o násilí.

Facka

Szabová po svém zadržení uvedla, že holčičce dala facku, po které se Vanesa udeřila hlavou o zeď. „Nejprve jsem ji plácla po ruce, protože brala letáky. Pak to udělala znovu. Naštvala jsem se a dala jí facku. Nebylo moc silná. Lekla se, poskočila a spadla dozadu. Hlavou se bouchla o stěnu. Utěšovala jsem ji a hladila po hlavě," uvedla Szabová.

Čtěte také: Matka podle žaloby zabila svou rok a půl starou dceru

Tuto verzi zopakovala ještě při jednom výslechu a dokonce ji v dopise ve stručnosti vylíčila i své kamarádce. Nyní však tvrdí, že Vanese facku nedala. „Policie na mě pořád tlačila, jestli jsem jí v afektu nedala facku a ona se třeba neudeřila o zem nebo skříň. Tak jsem jim to potvrdila," prohlásila u soudu Szabová, která dále uvedla, že se bála svého přítele, u jehož otce tehdy žili.

Chlapská ruka

„Vzala jsem to na sebe," prohlásila Szabová s tím, že přítel, který nebyl otcem Vanesy, chtěl holčičku vychovávat po svém. „Říkal, že jí chybí chlapská ruka, a že je rozmazlená," líčila Szabová. Podle svých slov několikrát slyšela, jak holčička, když s přítelem zůstala sama, plakala. „Například, když byli v koupelně. Když jsem slyšela pláč, šla jsem za nimi. Vanesa se ke mně hned rozběhla. S přítelem jsme se kvůli tomu i hádali," dodala Szabová. Že by její dceru někdy tvrdě trestal, na vlastní oči neviděla.

Szabová před soudem přiznala, že se o dceru příliš nestarala. Klidně ji dala své matce a na tři dny se ztratila. „Chtěla jsem si užívat. Teď moc lituji, že jsem se o dceru nestarala," řekla Szabová. I kvůli jejímu přístupu k dítěti soud dva dny před tragédií rozhodl o tom, že Vanesu bude vychovávat matka Szabové. Samotná Szabová s tím souhlasila. „Chtěla jsem pracovat a bavit se," vysvětlila obžalovaná. Kdyby dceru po soudním verdiktu ihned předala matce, nemuselo se nic stát. Szabová ale s Vanesou odjela k příteli. „Bála jsme se ho," tvrdila obžalovaná.

Podle otce jejího přítele se Szabová po soudním rozhodnutí začala k dceři chovat chladně. „K malé se chovala drsněji. Byla k ní odtažitá," vypověděl u soudu otec jejího přítele.

Pády?

Szabová po zatčení tvrdila, že dívka několikrát upadla při hraní nebo spadla z postele. Přiznala, že jednou svou nepozorností zavinila, že se dcera o železné zárubně dveří udeřila do hlavy. Stalo se tak ve chvíli, kdy se s ní v náruči shýbala pro hračku. „Zadunělo to," vypověděla Szabová.

Podle soudní znalkyně, která prováděla pitvu, měla dívka na těle řadu zranění, které nemohly být způsobeny běžnými pády. Navíc svědčily o častějším ubližování. Smrtelné zranění – otok mozku – vzniklo při nárazu na pevný předmět, například stěnu či podlahu.

Před soudem by měl vypovídat i přítel obžalované, o kterém však od letošního ledna nikdo nic neví. Soud již požádal o spolupráci policii. Hlavní líčení bylo v úterý odročeno na červen. Szabové v případě uznání viny hrozí osm až šestnáct let vězení.

Krajský soud v úterý jednání odročil.