Nepodmíněný trest odnětí svobody dostal ovšem jen jeden bývalý ochránce zákona, kterým je Dalibor Rada. Osmadvacet měsíců by měl strávit ve věznici s dozorem. Soud jej navíc potrestal tím, že nejméně osm let nesmí u policie pracovat. Jeho deset kolegů vyvázlo jen s podmíněnými tresty. Pět z nich dostalo navíc peněžité tresty, zaplatit musejí částky od patnácti do třiceti tisíc korun. „Pokud by je nezaplatili, skončili by rovněž na několik měsíců ve vězení,“ varoval samosoudce Karel Šigut. Rozsudky si včera u frýdecko-místeckého soudu osobně vyslechli jen tři. Proti nim se okamžitě odvolali.

Samosoudce rozdílnost vynesených trestů vysvětlil následovně. „Proč byl nepřísněji potrestán jen Dalibor Rada? Protože se na trestné činnosti podílel nejvíce. Jako policisté měli být pro všechny příkladem. Bojovat proti kriminalitě – ne se na ní aktivně podílet,“ prohlásil Šigut. Státní zástupce Alois Dlouhý k tomu dodal. „I když měli v té době poměrný slušný příjem, z vybírání pokut do vlastních kapes si udělali jakousi živnost. Ještě bych chtěl podotknout, že mnohem tvrdší tresty by jim hrozily, pokud by se takto obohacovali od 1. července 2008,“ řekl na chodbě soudu Dlouhý, který si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Kauza, jež se provalila už v roce 2007 díky nainstalovaným odposlechům ve služebních vozech, se nakonec dostane i před Krajský soud v Ostravě.

Soud jsme sledovali ON-LINE

12.21 - Soud skončil, všichni odsouzení expolicisté se proti rozsudku odvolali, případ tak projedná i ostravský krajský soud. Zda se odvolá i státní zástupce, není zatím jasné - ponechal si lhůtu na rozmyšlenou.

11.38 - Po vynesení rozsudků nad vratimovskými policisty nyní soudce odůvodňuje rozsudek, poté se vyjádří státní zástupce a po poradě se svými obhájci i odsouzení expolicisté.

11.08 - Padly rozsudky! Nepodmíněný trest dostal jen jeden policista - 28 měsíců ve věznici s dozorem. Ostatních deset dostalo podmínky a peněžité tresty.

10.17 - Soudce na půl hodiny přerušil jednání.

9.29 - Obhájce policistů se snaží zpochybnit pořízené záznamy. Podle nich nestačí k odsouzení.

9.03 - Státní zástupce Alois Dlouhý navrhuje jednomu obviněnému policistovi uložit nepodmíněný trest. Dotyčný se totiž dopustil dvanácti skutků - nejvíce ze všech. U ostatních navrhuje podmíněné tresty.

8.29 - Předvolaný svědek před malou chvíli řekl, že při jedné kontrole policisté požadovali pět tisíc korun. Údajně za jízdu pod vlivem alkoholu. Dechová zkouška byla přitom negativní.

Přečtěte si také: Rozsudky nad úplatnými expolicisty 10. dubna nepadly