Právě v okolí Lysé hory se pohybovali dva muži, kteří zabloudili. Když zjistili, že sami cestu ve tmě zřejmě nenajdou, pokusili se dovolat pomoci mobilním telefonem. Horským záchranářům popisovali místa, kterými se pohybují. Záchranáři začali na skútrech projíždět mnoho horských cest. Usilovné pátrání nakonec přineslo výsledek. Na jedné z cesty byly nalezeny stopy dvou lidí. Muži se krátce před dvacátou hodinou ozvali s tím, že došli na Ivančenu, kde na záchranáře počkali. Jeden z mužů si stěžoval na potíže s kolenem.

Jako první se o potížích obou mužů dověděli policisté v Centru tísňového volání. Tam se bezradní turisti dovolali na linku 112. „Oznámení o jejich svízelné situaci jsme přijali patnáct minut po osmnácté hodině. Telefonoval třicetiletý muž. Telefonát nebyl ze strany volajícího úplně srozumitelný. Operační důstojník ho poučil, aby oba zůstali na místě, že je vyhledá horská služba. Proto také měl nechat zapnutý mobilní telefon, který si měl schovat pod oblečení, aby přístroj udržel v chladném počasí v provozu,“ potvrdil krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol.

Jak se ukázalo, muži vyšli už kolem šestnácté hodiny z vrcholu Lysé hory, kde se předtím posilnili alkoholem. Ze značené turistické cesty sešli v mlze, která beskydské vrcholy v té době zahalovala.

„O pomoc požádali asi po dvou hodinách, kdy nemohli najít cestu. Původně chtěli sestupovat na Ostravici. Ze značené trasy sešli na cestu, která se v zimě moc nevyužívá. Přestože jsme s nimi byli v kontaktu přes mobilní telefon, nedokázali nám toho moc sdělit. V mlze viděli jen svah nad sebou a svah pod sebou. Z toho jsme dokázali usuzovat jen to, že se stále drží ve vrcholové části hory, protože mlha byla až ve výšce nad 900 metrů. Na místě nezůstali, ale pořád šlapali a hledali cestu, až došli na Ivančenu, kde jsme je našli a převezli na základnu,“ řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Mezi větší pátrací akce v poslední době patřilo hledání ztraceného muže, který se rovněž v blízkosti Lysé hory zatoulal v noci 30. prosince. Cestou do údolí ztratil rukavice a mobilní telefon. Podle signálu přístroje pomohl přibližné místo pohybu ztraceného muže lokalizovat mobilní operátor. Promrzlý nakonec vyšel v obydlené osadě, odkud si přivolal pomoc.