V závěru minulého roku se kriminalistům z třineckého toxi týmu vyplatila jejich několikaměsíční práce, kdy se jim podařilo na základě nashromážděných poznatků a další operativní činnosti dostat od distributora metamfetaminu (pervitinu) až k samotnému výrobci. Vše vedlo k zadržení a obvinění dvou mužů ve věku 33 a 41 let a jedné osmadvacetileté ženy," uvedla pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Kateřina Kubzová.

Jejich předmětem zájmu byl pervitin a působištěm především Jablunkovsko v okrese Frýdek-Místek. Mladší z mužů měl drogu vyrábět a prodávat staršímu muži, který ji měl distribuovat svým "zákazníkům". Mezi těmi byla právě i žena, která měla pervitin prodávat dalším osobám.

Tomáš Štverák během nočního stoupání.
Letošní jednodenní maraton na Lysou horu má vítěze. Je jím opět Tomáš Štverák

"K samotné výrobě drogy docházelo v jedné z garáží na Karvinsku. Zde si měl mladší muž obstarat potřebné vybavení a prekurzory a během posledního půlroku vyrobit nejméně 500 gramů pervitinu. Část měl použít pro svou potřebu a zbytek poskytnout staršímu muži k distribuci. Dalších téměř 160 gramů se měl pokusit „uvařit“ před svým zadržením. To mu však překazili kriminalisté, kteří muže v součinnosti se zásahovou jednotkou v garáži zadrželi. Následovalo zadržení i dalších dvou osob," pokračuje mluvčí policie.

Z chemikálií mohl připravit až tři kilogramy pervitinu 

Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor kriminalisté zajistili několik sáčků naplněných krystalickou látkou, finanční hotovost a dále předměty potřebné k nelegální výrobě drog, například laboratorní sklo či topná hnízda, ale také vetší množství chemikálií. Dle předběžného vyjádření kolegů z odboru kriminalistické techniky a expertiz by bylo možné z tohoto množství „surovin“ vyrobit až 3 kilogramy metamfetaminu.

Zimní táboření v Beskydech začalo v pátek po poledni a skončí zhruba za osmačtyřicet hodin, 26. 1. 2024.
VIDEO: Takto vypadá zimní táboření v Beskydech. Pod Prašivou nejméně do neděle

Kriminalisté na základě zjištěných informací, výslechů osob a věcí zajištěných při provedených prohlídkách všechny tři zadržené obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

"Obvinění, kteří jsou sami uživateli pervitinu, u výslechů s kriminalisty spolupracovali a k vytýkanému jednání se doznali. U samotného "vařiče", který již byl v posledních třech letech za obdobnou trestnou činnost potrestán, soudce akceptoval návrh na vzetí do vazby. V případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi. Muži a ženě, kteří drogu dále distribuovali, hrozí trest odnětí svobody až na pět let.