„Jsou vinni v celém rozsahu obžaloby, o vině není pochyb,“ uvedl předseda senátu. Frýdecko-místecký soud se případem zabýval bezmála rok, rozhodnutí však není konečné. Milan Fedor se proti rozsudku okamžitě odvolal ke krajskému soudu, jeho 22letý bratr si ponechal lhůtu.

Soudce zdůraznil, že u obou bratrů jde o souhrnné tresty. Milan Fedor si momentálně odpykává 11 měsíců ve vězení za krádež a ublížení na zdraví, senát mu tak nyní pobyt v cele prodloužil o čtyři roky. Z vězení se nedávno vrátil i Marek Fedor, takže podstatnou část tříletého trestu má již za sebou.

Smrt klíčového svědka s případem nesouvisí

Incidenty se staly během čtyř týdnů. Státní zástupce uvedl, že oběť prvního přepadení bratry později poznala při takzvané rekognici. „Poškozený je identifikoval jako dva ze tří útočníků, jeho výpověď je věrohodná,“ řekl. Třetího pachatele policie nedopadla. Skupinka obstoupila 27. prosince 2006 po půlnoci šedesátiletého Petra M.

U vchodu domu na ulici ČSČK byl jedním z útočníků natlačen na zeď, takže si odřel nos a čelo. Krvácejícímu muži, jenž se nemohl hýbat, lupiči se slovy „kde máš prachy“ prohledali kapsy. Vzali mu peněženku s 675 korunami a občanku.

Petr M. během projednávání případu zemřel, jeho úmrtí s loupeží nijak nesouvisí. Žalobce zdůraznil, že muž vypovídal na policii i u soudu a pomohl oba bratry usvědčit.

Ukradený mobil skončil v zastavárně

Ve druhém incidentu z loňského 30. ledna podle žalobce Milana Fedora usvědčuje „řetězec důkazů“. Útočníků prý bylo šest, s výjimkou Fedora však jejich jména policisté neznají. V ulici ČSČK před půlnocí v průchodu panelového domu, kde není veřejné osvětlení, požádali Jiřího H. o cigaretu. Řekl, že nemá, a dva pachatelé jej chytili za ruce. Když se Jiří H. bránil, kopl ho další z útočníků do břicha. „Drž hubu, nebo dostaneš přes držku,“ řekli mu podle žalobce lupiči. Muž, jehož na zemi prošacovali, přišel o peněženku s třemi sty korunami a mobilní telefon.

Právě ukradený mobil přivedl kriminalisty k Milanu Fedorovi. Tři dny po přepadení požádal svou známou, aby telefon dala do zastavárny. Žena za něj dostala 500 korun, které obžalovanému předala. Státní zástupce mezi důkazy řadí i podrobné výpisy telefonních hovorů.

U soudu svědčila družka Milana Fedora, která tvrdila, že mobil náhodně koupila v baru a poté ho věnovala svému příteli. Podle ní dal přístroj někdy v lednu 2007 do zástavy mladík, který v podniku hrál na automatech. „To, co tady vykládala, je zcela nevěrohodné a soud tomu neuvěřil,“ uvedl předseda senátu. „Milan Fedor nejen že mobil ukradl, ale byl natolik „odvážný“, že ho nechal prodat v nějaké zastavárně,“ prohlásil.

Vydírání přiznal

Milan Fedor dostal trest i za vydírání svého známého, jemuž slíbil prodat autorádio. „Chtěl jsem na něm vylákat peníze,“ řekl. Od Luboše P. postupně inkasoval více než šest tisíc korun. Muži hrozil, že jinak na něj pošle své kamarády. „Rádio jsem neměl, peníze jsem hned prohrál na automatech,“ uvedl Milan Fedor. K přepadením dlouho nevypovídal, vyjádřil se k nim až před vynesením rozsudku. „Já loupeže popírám, nechci být potrestán za něco, co jsem neprovedl. Toho člověka jsem v životě neviděl,“ řekl. Nesouhlasí s průběhem rekognice a připadá mu divné, že se o jejím výsledku dozvěděl až po půl roce v době, kdy si pro něj kriminalisté přijeli do práce.

Vinu odmítá i Marek Fedor, jenž tvrdí, že v době loupeže byl se svou přítelkyní. Soudu řekl, že při rekognici byl pod vlivem drog a dlouho nespal. "Byl jsem nervózní, proto mě ten muž označil za pachatele," tvrdil. "Dříve jsem něco ukradl, ale nikoho jsem nepřepadl. Nevím, jak se mám proti tomu bránit."

Advokát: Důkazy? Tady není vůbec nic

Obhájce Milana Fedora tvrdí, že důkazy v případech loupeží jsou nedostatečné. "Tady není vůbec nic, proti tomu se musím ohradit," řekl doslova. Poznamenal, že jedna z obětí policii řekla, že útočníkům bylo asi 22 let. "U Milana Fedora je to poněkud jiné označení, když je narozen v roce 1969," prohlásil. Dodal, že loupež se odehrála v tmavém průchodu a napadený byl 22 let alkoholikem. "Nedivím se, že pak byly problémy při rekognici," uvedl.

Podle předsedy senátu je Milan Fedor vůdčí osobností rodiny. "Jde o to, že má sklony k trestné činnosti," řekl s tím, že 39letý muž má "lví" podíl na tom, že soudy již trestaly také jeho dva příbuzné. "Pětiletý trest jsme udělili i proto, aby si uvědomil, že je třeba se konečně nad sebou zamyslet a zapojit se do běžného života," řekl soudce.